Spójrz na ten wielki bałagan słodkich ziemniaków – wszystkie lepkie, pomarańczowe i zrumienione. Są to najlepsze słodkie ziemniaki, które robiłem od dłuższego czasu, ale też były najprostsze.

Szybko ugotowałem te słodkie ziemniaki, tuż przed wyrzuceniem całej masy udek z grilla. Karmiłem małą grupę sześciu osób i szukałem obfitego jedzenia! Nie miałem czasu, żeby upiec ziemniaki, więc obrałem je i pokroiłem na cienkie, a następnie zrumieniłem na patelni z oliwą. Odwróciłem ciepło i dodałem czosnek i rozmaryn, a następnie pół szklanki mleka. Poszedłem na okładkę i gotowałem je, aż były miękkie.

Rezultatem były delikatne plasterki słodkiego ziemniaka, zaparzone czosnkiem i rozmarynem oraz lepki, czosnkowy sos o zredukowanym mleku. Tłum obiadowy nie mógł ich wystarczyć; wrócili po więcej! Jest to zdecydowanie moja nowa metoda do gotowania słodkich ziemniaków; po prostu dodaje im tyle smaku.


Sweet Potatoes Braised with Rosemary & Milk

Serwuje 6

 • 4

  duże słodkie ziemniaki, od 3 do 4 funtów

 • Oliwa z oliwek

 • Koszerna sól i świeżo zmielony czarny pieprz

 • 4 goździki

  czosnek, obrany i mielony

 • 1

  (4-calowy) łodygi świeżego rozmarynu

 • 1/2 Puchar

  mleko

Obrać słodkie ziemniaki i pokroić na pół wzdłuż. Każdą połowę pociąć na plasterki półksiężyca o grubości 1/4 cala.

Ogrzać dużą patelnię z sosem na średnim poziomie i skropić niewielką ilością oliwy z oliwek. Po rozgrzaniu oleju dodaj słodkich ziemniaków i obficie posyp solą i pieprzem. Gotuj przez około 5 minut bez mieszania i odbijania. Zdejmij łodygę rozmarynu z liści i drobno zmiel je. Odwróć plasterki słodkiego ziemniaka i dodaj czosnek i rozmaryn. Podgrzać na średnim poziomie i gotować jeszcze przez 5 minut.

Wlać mleko, doprowadzić do gotowania i przykryć patelnię. Gotuj przez 10 minut lub dopóki słodkie ziemniaki nie będą miękkie. Zdejmij pokrywkę i pozwól, aby mleko zmniejszyło się, aż stanie się grubą, lepką powłoką na słodkich ziemniakach.

W razie potrzeby posmakuj i dodaj dodatkową sól i pieprz. Podawać z grillowanym lub pieczonym kurczakiem, lub wszystko samo z kilkoma kawałkami dobrego chleba i zieloną sałatą.

Więcej słodkich ziemniaków z The Kitchn

Powyżej, od lewej do prawej:
• Sweet Potato and Sage Gratin
• Słodkie ziemniaki i karmelizowana cebula
• Słodkie ziemniaki Sformato

(Zdjęcia: Faith Durand)