(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Większość wschodnioeuropejskich gospodarstw domowych ma wielkanocną tradycję słodkiego, egipskiego chleba. To jest moja rodzina – ogromny pleciony bochenek, pachnący gałką muszkatołową i cytryną, usiany migdałami i pulchnymi złotymi rodzynkami. Pochodzi z czeskiej strony drzewa genealogicznego mojego dziadka i przez całe moje życie znałem ją jako houska. Tak jak w “Wuj Ed robi houskę na tę Wielkanoc”. Lub: “Spaliłem górę houski”. “Powiedz mi jeszcze raz, kto przynosi houska?” To cenna uczta na wielkanoc, jej smak i zapach miesza się z wakacyjnymi wspomnieniami.

Ale wiesz co? Moja rodzina ma to wszystko złe. Ten chleb nie jest houska w ogóle. Używamy niewłaściwego imienia przez co najmniej 70 lat. Czy to ma znaczenie?

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Pierwsza wskazówka, że ​​moje rodzinne dziedzictwo cierpiało z powodu błędnego określenia, pojawiła się, gdy 7 lat temu podzieliłem się tym przepisem. Czytnik odezwał się niemal natychmiast: “To nie jest houska, ale VANOCKA, a upieczone specjalnie na Boże Narodzenie.” Wzruszyłem ramionami, bo oczywiście wszystkie potrawy cieszą się różnorodnością imion i języków, a houska to houska.

Ale ten czytelnik nie był sam; SpicieFoodie dodał także komentarz: “To nie jest houska – houska to mały warkocz, pikantny bułka, chleb, który tu zobrazowałeś, nazywa się Vánočka (vanocka), jest znaleziony i zjedzony przez cały rok, ale to nie jest Wielkanoc chleb, ale raczej tradycyjny chleb na Boże Narodzenie.Nazwa [vanocka] pochodzi od czeskich i słowackich słów na Boże Narodzenie. ”

Dobrze. Pomysł, że nasz cenny chleb został nazwany błędnym nazwiskiem przez całe nasze życie był po prostu zbyt wielki, ale kiedy wróciłem tutaj, aby zaktualizować przepis na nowy sezon wielkanocny, wiedziałem, że muszę zmierzyć się z taką możliwością. Zapytałem o wyrocznię szerszego internetu, a odpowiedź była jednoznaczna: Houska to bułka. Vanocka (vah-NOTCH-kah) to świąteczny chleb i to, co jemy na Wielkanoc. Ten sam rodzaj ciasta jest również kształtowany w okrągły bochenek na Wielkanoc i nazywany mazanec.

Byłem załamany, przyznaję. Słowo houska niesie ze sobą bogactwo wspomnień: skradanie ukąszeń słodkiego ciasta drożdżowego, oglądanie żółtych rodzynków staje się tłuste i soczyste w gorącej wodzie, słuchanie, jak moja mama i babcia zrzędzą, jak suche (lub niedomogłe lub niedojrzałe) ich chleb okazał się w tym roku być. Ale zawsze była idealna i czekała w poranek wielkanocny, co było powodem, aby wcześnie wstać z łóżka, by zjeść bogatą, gęstą kromkę chleba, która pod żadnym pozorem nie potrzebowała więcej masła, a mimo to zawsze poklepała się odrobiną soli. Najbardziej transcendentny toast houska; walki o ostatnie skrawki chleba zdarzały się dopiero po wszystkim houska.

Czy mogę zastąpić bardziej poprawne słowo z mocą wsteczną? Kulinarne cięcie i wklejanie w teksturę wspomnień z dzieciństwa? Nie sądzę. Ten chleb zawsze będzie houska dla mnie, bez względu na błędy pamięci czy tłumaczenia, moje wspaniale-cioteczki i babcie zrobiły w swoim własnym tłumaczeniu ze Starego Świata do Cleveland w stanie Ohio. Słowo, chleb, wspomnienia są zbyt mocno powiązane.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Czy masz taką historię w swojej rodzinie? Naczynie czy dziedzictwo przeniesione do Nowego Świata ze Starego, a może przeszły jak gra w telefon z jednej kuchni na drugą? Nie jestem pewien, gdzie granice autentyczności są w tych przekazach, czy kiedy przepis zaczyna być nasz i nie tylko należy do naszego miejsca pochodzenia.

Wiem też, że nie jestem jedynym, którego rodzina niesie chleb, a nie nazwisko w linii prostej. W komentarzu “Piaszczysta z Nebraski” mówi: “Wygląda to jak bożonarodzeniowa Houska mojej babci, tyle że dodała kandyzowane owoce, nigdy nie słyszałem, żeby nazywała się Vanoka, była w 100% czeska – rodzice pochodzili ze starego kraju”. Brenna_Kathleen ma również babkę typu houska: “Moja babcia co roku robi kilka bochenków świątecznej Houski z zielonymi i czerwonymi kandyzowanymi owocami.” Zawsze dodaje do niej anyżu “- mówi.

Ale mam nadzieję, że nie zniechęcają cię spory językowe; ten chleb jest chwalebny, bez względu na to, jak go nazwiesz. Czuję, że dzieląc się nim, dzielę się dosłownie kawałkiem mojej rodziny i smakiem wielkanocnego poranka. Jest gęsty, miękki i trochę łuszczący się – nie sprężysty ani przewiewny. Pleciona konstrukcja sprawia, że ​​jest to spektakularne święto, a słodki smak maślany sprawi, że wszyscy sięgną po drugi (trzeci i czwarty) kawałek. Może wydawać się skomplikowane, ale jest dość proste, a bogate ciasto jest wybaczające. Dołączyłem kilka zdjęć krok po kroku, aby pokazać, jak to wszystko razem.

Cieszę się, że znam właściwe słowo na temat tego chleba, a nawet nauczyć się kilku tradycji, których moja rodzina nie przeszła (czy wiesz, że masz podskakiwać, gdy chleb się podnosi, aby to zrobić? światło?). W trakcie lektury dowiedziałem się, że inni (jak ja!) Ostrożnie zbierają swój chleb tylko po to, aby opadł na bok w piekarniku. Każdego roku houska lub vanocka okazuje się trochę inaczej, co oznacza, że ​​możemy opowiedzieć historię, która splata ostatnią Wielkanoc z tą (“Pamiętasz, jak w zeszłym roku była ciastowata w środku?”)

W zwrotach akcji vanocka i houska Czułem się tak, jak uderzyłem w miejsce, gdzie rodzinna prawda i prawda kulinarna rozciągają się, splatają się i napinają, aby się pomieścić. Bez względu na to, jak to nazywam (w porządku – przyznaję, zawsze tak będzie houska) Wracam do tego chleba rok po roku, aby zobaczyć jeszcze raz, czy mogę sprawić, by wyprostował się i powstrzymał warkocze przed zsunięciem i czy zawsze będzie tak pyszny jak moja matka.

Więcej o czeskim chlebie wielkanocnym z całej sieci

 • Mazanec i beránek: ponadczasowe Czeskie tradycje wielkanocne na czeskiej pozycji
 • Mazanec, słodki czeski chleb wielkanocny w Grown to Cook
 • Warkocz świąteczny Vanocka w Chleb Experience
 • Czeska magia świąteczna: Vanocka w Czech Mate

Słodki, pleciony czeski chleb z migdałami i rodzynkami

Sprawia, że ​​1 duży bochenek; służy od 12 do 16

 • 2

  (1/4 uncji) pakiety aktywnych suchych drożdży (4 1/2 łyżeczki)

 • 1 Puchar

  cukier granulowany, podzielony

 • 1/2 Puchar

  ciężki krem

 • 8 kubki

  mąka uniwersalna

 • 2 kije

  (8 uncji) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej przez co najmniej 2 godziny

 • Drobno tarta skórka z 1 średniej cytryny

 • 1 łyżka

  Sól

 • 1 łyżeczka

  zmielona gałka muszkatołowa

 • 2

  duże jajka

 • 2

  duże żółtka jaj, plus więcej do prania jajecznego

 • 2 kubki

  całe lub 2% mleka, ogrzane

 • 1 Puchar

  posiekane migdały blanszowane, plus więcej do dekoracji

 • 1 Puchar

  złote rodzynki, zanurzone w ciepłej wodzie i dobrze osuszone

Wymieszaj drożdże, 1 łyżkę cukru i śmietanę razem w misce miksera stojącego wyposażonego w nasadkę wiosła. (Alternatywnie, użyj dużej miski, jeśli mieszamy ręcznie.) Odstawiaj, aż drożdże zaczną się bąkać, około 5 minut.

Umieść mąkę i masło w oddzielnej dużej misce. Wcieraj masło w mąkę końcówkami palców, aż dobrze się wymieszaj. Dodaj skórkę z cytryny i uformuj palcami mąkę i masło. Wmieszaj sól i gałkę muszkatołową.

Dodaj jaja, żółtka, pozostały cukier i mleko do mieszaniny drożdżowo-kremowej. Mieszaj na niskiej prędkości lub drewnianą łyżką, aż do całkowitego połączenia.

Wymieszaj masło z mąką i przełóż do haka do ciasta pod koniec (lub dalej mieszaj ręcznie). Dodaj migdały i rodzynki. Ciasto będzie gładkie, ale wciąż trochę lepkie.

Kontynuuj mieszanie ze średnią prędkością przez 5 minut lub ręcznie przez 7 do 8 minut – aż ciasto będzie napięte i gładkie na powierzchni. Wyczyść miskę, a następnie przenieś ciasto z powrotem do miski, aby powstało. Przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu, aż podwoi się, około 2 godzin.

Obróć ciasto na posypaną mąką ladę i wklep w chrupiące 9×18 cali. Pociąć wzdłuż na 9 (1-calowe) paski.

Wyfrezuj blachę do pieczenia z silikonową matą do pieczenia lub papierem pergaminowym. Umieść 4 paski na blasze do pieczenia. Połącz je razem, aby utworzyć podstawę bochenka, a następnie zsuń końce razem (Możesz freestyle to tutaj! Nikt naprawdę nie zobaczy dolnej warstwy!). Warkocz jeszcze 3 paski na powierzchni roboczej, a następnie umieść plecionkę na wierzchu podstawy. Skręć dwa ostatnie paski i umieść je na samej górze.

Przykryj luźno czystym ręcznikiem kuchennym lub natłuszczoną folią. Pozostawić w ciepłym miejscu do momentu napęcznienia, około 1 godziny. Tymczasem ustaw półkę na środku piekarnika, zdejmij wszystkie stojaki ponad nią i podgrzej do 350 ° F. Tuż przed pieczeniem umyj bochenek ubitym żółtkiem i posyp je na wierzchu bardziej pokrojonymi migdałami.

Piec przez 30 minut. Zmniejsz temperaturę do 250 ° F i piecz do złotego koloru, a termometr w najgrubszej części bochenka rejestruje temperaturę od 195 ° F do 200 ° F, od 30 do 45 minut. Przenieś na stojak z drutu i ostudź przez co najmniej 30 minut przed krojeniem.

Uwagi do przepisów

Przechowywanie: Resztki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, owinięte szczelnie, przez 5 dni.

Zaktualizowano z przepisu pierwotnie opublikowanego w kwietniu 2007 r.