(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Kiedy miałem 20 lat, postanowiłem ostatecznie zamieszkać sam na sam, po tym, jak dzieliłem domy i mieszkania z ciągle zmieniającym się strumieniem współlokatorów. Ten pierwszy rok w moim solowym mieszkaniu był genezą mojego pragnienia, by nauczyć się dobrze gotować. Wiedziałem, jak stosować się do przepisu, ale zdałem sobie sprawę, że w kuchni jest o wiele więcej możliwości. Pamiętam, jak wpatrywałem się w kupkę brązowych i zwiędłych warzyw w lodówce i zastanawiałem się, jak przepisy są niczym więcej niż błyszczącym wierzchołkiem góry lodowej, błyszczącym i ponętnym, ale nie sygnalizującym wielu wymagań, które stawiają kucharzowi: jak robić zakupy, jak zaplanować, jak najlepiej wykorzystać składniki lodówki i spiżarni każdego dnia.

Było kilka przepisów, dzięki którym przez te pierwsze dni zaczynałem zdobywać 95 procent wiedzy o kuchni, której nie ma w przepisach kulinarnych. Niezależnie od tego, jak pusta jest moja lodówka, zawsze miałem jajka, soczewicę i przyprawy, a może i ty. Jeśli tak, to najprostszy posiłek w ciągu tygodnia – domowa i pocieszająca.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Zjadłem tak wiele, wiele razy w czasie moich solowych dni (najbardziej pamiętny, miałem danie powoli przesycone piecem w piekarniku, gdy rozmawiałem przez telefon z moim teraz mężem, który w końcu zadzwonił, żeby mnie wyprosić).

To proste i wyrozumiałe danie, wykonane z soczewicy gotowanej z szalotką, czosnkiem i prażonymi indyjskimi przyprawami. Lubię używać mieszanki czerwonej soczewicy i żółtego grochu. Czerwona soczewica gotuje się szybko w zacierze wygodnego jedzenia, ale rozdrobniony groszek pozostaje trochę bardziej ząbkowany, dodając do naczynia przyjemną równowagę tekstury..

Najlepsze jest jednak to, że możesz przygotować mieszankę soczewicy i schłodzić ją, a nawet zamrozić. Potem jest gotowa i czeka na ciebie, żebyś upiec jajko na wierzchu i piec, aż będzie trochę chrupko na wierzchu, pod ciepłą, miękką soczewicą pod spodem, i lepkie jajo, żebyś przeciął widelec.

To danie dla jednego, dwóch lub więcej. Pominąłem przyprawy, a czasami kolendra podmieniła więcej czosnku lub garść świeżego rozmarynu lub pietruszki. Możesz dodać suszone pomidory lub odrobinę mleka kokosowego. Pomyśl o tym, jako o swoim statku, aby wykorzystać to, co jest w twojej spiżarni i wyciągnąć skrzydła jak kucharz.

Dopóki masz soczewicę i jajka, wypełni cię i sprawi, że poczujesz się jak w domu w swojej kuchni, tak jak u mnie..

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)


Przyprawiona soczewica z jajkiem

Służy 4

 • 1 Puchar

  czerwona soczewica

 • 1 Puchar

  żółty groch split

 • 1 łyżka

  Oliwa z oliwek

 • 2

  duże szalotki lub 4 małe szalotki, mielone (około 1/2 filiżanki)

 • 2 goździki

  czosnek, mielony

 • 2 łyżeczki do herbaty

  garam masala

 • 4 kubki

  bulion drobiowy lub warzywny o niskiej zawartości sodu

 • Sól i świeżo zmielony pieprz

 • 1 Puchar

  drobno posiekane liście kolendry, z jednego małego pęczka

 • 4

  duże jajka

Dokładnie opłucz soczewicę i groszek pod bieżącą wodą. Odsącz i odłóż na bok.

Podgrzej oliwę w średnim garnku na średnim ogniu i dodaj szalotki i czosnek. Gotuj, mieszając, przez 3 do 4 minut, aż czosnek i szalotka będą złote i pachnące. Dodaj soczewicę i podziel groszek i zamieszaj w garam masala. Wymieszaj dokładnie garnek, aby upewnić się, że garam masala i szalotka są w pełni rozłożone w soczewicy.

Dodaj bulion (lub 4 szklanki wody) i zmień ciepło na wysokie. Doprowadzić do wrzenia, a następnie zredukować do gotować na wolnym ogniu i przykryć patelnię. Gotuj przez 30 do 35 minut lub do momentu, aż żółty groszek będzie delikatny. (Czerwona soczewica jest mniejsza i gotuje się szybciej, a żółta soczewica pozostanie wyraźna i al dente, a czerwona soczewica ugotuje się w przyjemnie rustykalną papkę.) Dopraw solą i pieprzem do smaku i wymieszaj w kolendrze.

W tym momencie soczewicę można przykryć i przechowywać w lodówce do 5 dni lub zamrozić w porcjach na okres do 3 miesięcy (rozmrożenie w lodówce przez noc przed użyciem).

Aby podać: podgrzej piekarnik do 350 ° F. Lekko nasmarować pojedyncze ramekiny lub małe piekarskie naczynia do pieczenia. Porośnij około 1 szklanki soczewicy, a następnie ułóż w środku głębokie zagłębienie i roztrzaskaj jajko. Posyp solą i pieprzem nad jajkiem.

Piec przez 18 do 25 minut, aż do momentu, gdy biel zostanie ugotowana, a żółtko ugotowane według upodobania. Podawaj natychmiast z zieloną sałatą.

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)