Jajka na grzance idą na pocieszenie, posiłek, który można zjeść sam na wiosenny wieczór, na stojąco w kuchni lub na kanapie z książką. Kiedy wszystko inne zawiedzie, zawsze są jajka i maślane grzanki. Oto jeden z naszych ulubionych sposobów, aby wyhodować stary tryb gotowości z odrobiną dorosłych smaków – słonawe, soczyste kapary, pachnący rozmaryn i odrobinę sera Romano.

Możesz zastąpić inne aromaty lub użyć tylko soli – prawdziwym sekretem tych jaj jest gotowanie ich bardzo, bardzo powoli na małej patelni, aby ugotować delikatnie w miękki krem, odpowiedni do karmienia dzieci w każdym wieku.

Powolne jajecznica z rozmarynem i kaparami
służy 1

3 jajka
1/4 szklanki śmietanki lub mleka
Sól i pieprz
Małe ciasto masła
1/2 łyżeczki świeżego rozmarynu, posiekany
2 łyżki dużych kaparów
Ser Romano, świeżo starty

Ubij jajka kremem i dopraw solą i pieprzem. Rozgrzać masło na małej, ciężkiej patelni na średnim ogniu, aż pianka wzrośnie i opadnie. Dodaj rozmaryn i kapary i delikatnie smaż przez kilka chwil, aż zmiękną i pachną. Obniżyć ciepło, gotując na wolnym ogniu i wlać mieszaninę jaj.

Utrzymuj ciepło na absolutnym minimum i mieszaj tylko sporadycznie. Jaja będą się gotować bardzo, bardzo powoli – ich gotowanie powinno trwać do 20 minut. Powoli usztywniają się do gęstej konsystencji kremu. Gdy są one wystarczająco ugotowane według uznania, zdejmij ciepło.

Na wierzchu połóż świeży ser Romano i zjedz z zieleniną lub tostem.