(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Zauważasz, jak przechodzisz przez fazę z pewnymi potrawami – praktycznie żyjąc z nich przez miesiące, a potem pewnego dnia po prostu … przestajesz? Kiedy mój mąż i ja wprowadziliśmy się razem, polenta znalazła się w naszej cotygodniowej rutynie. To było łatwe, tanie i było cholernie dobre, zwłaszcza gdy garść posiekanego sera mieszała się w garnku.

Ale czas leci i smak zmieniają się, a ja niedawno zdałem sobie sprawę, że minęły lata, odkąd ostatni raz zrobiłem polentę na prosty posiłek w tygodniu. Dzisiejszy jednomarkowy posiłek jest przypomnieniem, jak dobrze może być ciepła, ciepła polenta i garść świeżych składników.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Moja niezamierzona przerwa na polentę mogłaby się rozciągnąć jeszcze dłużej, gdyby nie przepis na nową książkę Sary Copeland Uczta – łatwą kolację z polenty z dodatkiem smażonej zimowej zieleni, gotowanego jajka i niebieskiego sera. Znalezienie tego przepisu wywoływało takie natychmiastowe pragnienie, że zrobiłem to tej nocy, uderzając w trzy różne sklepy spożywcze w pogoni za radicchio. (Warto było.)

Dopełnieniem tego doskonałego posiłku w środku zimy był natychmiastowy powrót polenty do mojej kuchni. Gdy zniknęły resztki z tej pierwszej miski z polentą, zrobiłem to danie, aby zająć jego miejsce. Jest to prosta mieszanka rzeczy, które prawie zawsze mam w mojej lodówce, a mianowicie kiełbasa z kurczakiem, torba ze szpinakiem dziecięcym i garść pomidorów koktajlowych.

Pokrojony w grube monety i pieczony złoty, kiełbasa z kurczaka tworzy przejmujący odpowiednik zarówno kremowej polenty, jak i jedwabistych kordów pachnącego czosnkiem szpinaku. Pomidory czereśniowe dodają pop smaku i koloru, podczas gdy jajko w koszulce kładzie się nad każdą miską przewrót to wszystko łączy. Użyłem ostrej kiełbasy w stylu andouille na mój przepis, ale możesz naprawdę użyć tego, co masz..

Naprawdę piękna część tego posiłku jest tym, co łączy się w dosłownie 30 minut. Najpierw zaopatrz się w polentę w piecu, a następnie w pracę nad szpinakiem i polewą z kiełbasy. Włóż jajka do wody, aby je połogać tuż przed przygotowaniem do jedzenia i złożyć miski podczas gotowania. Cały posiłek jest na stole niesamowicie szybki.

Polenta wróciła, kochanie! Ta prosta kolacja właśnie zasłużyła sobie (ponownie zasłużyła ?!) na miejsce w mojej rotacji posiłków w tygodniu.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)


Polenta Bowl z czosnkowym szpinakiem, kiełbasą z kurczaka i jajkiem w koszulce

Służy 4

 • 4 kubki

  woda (lub mieszanka wody i mleka)

 • 1 Puchar

  polenta lub kukurydziana

 • 1 łyżeczka

  Sól

 • 4 uncje

  (1 szklanka) kozi ser, posiekany cheddar lub inny ser, plus więcej do podania

 • 1/2 łyżka

  Oliwa z oliwek

 • 2 spinki do mankietów

  kiełbasa z kurczaka, dowolnego rodzaju, w plasterkach na monety

 • 3 goździki

  czosnek, mielony

 • 1/8 łyżeczka

  płatkami chili i więcej do podania

 • 1 Puchar

  pomidory koktajlowe, pokrojone na pół

 • 6 uncje

  młody szpinak

 • 1/2 łyżeczka

  Sól

 • 4

  jaja (lub 1 na osobę)

W rondelku o pojemności od 2 do 3 quartów z pokrywką doprowadzić wodę do wrzenia. Wlewaj polenta, ciągle mieszając. Zamieszaj sól i kontynuuj ucieranie, aż polenta lekko zgęstnieje. Zmniejsz temperaturę do minimum i przykryj. Gotuj polenta przez 20 do 30 minut, energicznie mieszając co 10 minut. Polenta jest wykonywana, gdy jest kremowa, smakuje miękko i pogrubiała się w owsiance.

Usuń polenta z ognia i mieszaj w serze, aż ser się roztopi. Przykryj garnek i odłóż na bok, aż będzie gotowy do podania.

→ Aby uzyskać więcej informacji: Jak zrobić kremową polenta

Gdy polenta ma około 10 minut od zakończenia, przygotuj polewa. Rozgrzej oliwę na patelni i dodaj kiełbasę z kurczaka. Gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż kiełbasa będzie rumiana i złocista ze wszystkich stron, 3 do 4 minut. Dodaj czosnek i płatek chili i mieszaj do momentu uzyskania aromatu, około 30 sekund. Wymieszaj pomidory i gotuj, aż pomidory będą miękkie, od 1 do 2 minut. Posyp garnek ze szpinakiem na patelni, dodając więcej, gdy garstka zacznie więdnąć. Gotuj, aż szpinak będzie zwiędły i jedwabisty, ale nadal jasnozielony. Posyp solą i zdejmij patelnię z ognia.

Napełnij rondel około 2 cali wody i ustaw na średnim, wysokim ogniu. Złamać każde jajko do miarki i ustawić w pobliżu pieca. Gdy woda zacznie szybko gotować, zmniejszyć ogień do minimum i wsunąć jaja do wody po jednym na raz. Gotuj przez 4 1/2 minuty na cieknące żółtka lub 5 1/2 minuty na zestaw żółtek. Wyjmij łyżeczką i przenieś bezpośrednio do misek z polenta.

Złóż miseczki podczas gotowania jaj. Połóż polentę na dnie każdej pojedynczej miski. Połóż gałkę na polencie. Gdy jajka będą gotowe, przenieś je do miseczek. Posyp dodatkowe płatki chili lub ser i natychmiast podawaj.

Jakakolwiek pozostała polenta zostanie ustawiona w miarę ochładzania, ale może być przechowywana i odgrzewana przez maksymalnie tydzień; Wymieszaj mleczko z wodą po polewce mikrofalowej, aby znów była kremowa. Przechowuj resztki oddzielnie na okres do tygodnia. Jajka ułożyć tuż przed podaniem.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)