Zimowe produkty mogą zacząć czuć się zmęczone niemal tak szybko, jak tylko zima zapadnie. Ale palona nudyzm roślinny zwykle prowadzi mnie do eksperymentów i, jeśli mam szczęście, okazjonalnych przełomów, takich jak te pieczone marchewki z pomarańczą.

(Źródło zdjęcia: Elizabeth Stark)

Marchewki do przechowywania – gęste i super pomarańczowe w porównaniu do ich młodszych odpowiedników z wciąż przyczepionymi liśćmi – są niedrogą zimową podstawą. Słodkość marchewki w pikantnym przepisie może być wyzwaniem, więc rzuciłem marchewki hojnym posypką chili w proszku i pomarańczowymi pasmami. Podobnie jak w przypadku innych produktów, pieczenie pogłębia smak pomarańczy; skórka jest od razu chrupiąca, maślana i jest gorzki, a słodki miąższ karmelizuje się w marchewkę, przekształcając znajomy spis w coś nieoczekiwanego, aromatycznego i zabawnego.

Cień goryczy w palonej pomarańczowej skórze może nie być dla wszystkich; gorzka niechęć może rzucić marchewki czterema pomarańczowymi plastrami zamiast małych kawałków i wyłowić je przed podaniem.

(Źródło zdjęcia: Elizabeth Stark)


Pieczone marchewki z pomarańczą

Służy 4

 • 1

  średnio pomarańczowy, o połowę

 • 6

  duże marchewki, obrane, przycięte i pokrojone na kawałki o wymiarach 1/2-cala na 1 cal

 • 2 łyżka stołowa

  Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

 • 3/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 1/2 łyżeczka

  chili w proszku

 • 2 łyżka stołowa

  grubo posiekane świeże liście pietruszki

 • Świeżo zmielony czarny pieprz

Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 425 ° F.

Wytnij jedną z pomarańczowych połówek na 4 kliny (trzymaj skórkę). Rozetnij kliny w cienkie trójkąty. Umieść w średniej misce, dodaj marchew, oliwa z oliwek, sól i chili w proszku, i rzuć do połączenia.

Przełóż na dużą wypukłą blachę do pieczenia i rozłóż na równą warstwę. Piecz 15 minut. Odwróć marchewkę, a następnie piecz się, aż marchewka będzie miękka, a krawędzie zostaną zrumienione, o 20 do 30 minut dłużej.

Przenieś do miski. Wyciśnij sok z zarezerwowanej pomarańczy na pół marchewki, dodaj natkę pietruszki i pieprz i wrzuć do siebie.

Uwagi do przepisów

Przechowywanie: Resztki mogą być przechowywane w hermetycznym pojemniku w lodówce do 5 dni.