(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Dorastałem w Los Angeles i miałem odrobinę meksykańskiej krwi w mojej rodzinie, a sąsiad z Guadalajara o imieniu Lupe nauczył mnie o kuchni meksykańskiej. To była jej metoda guacamole, którą moja mama odebrała i przekazała mi poprzez kulinarną osmozę. Podobnie jak w przypadku większości potraw, które są przekazywane przez pokolenia, ta, którą wierzyłem od lat, była najlepsza. Przez lata przyjaciele i rodzina wsparli mnie w moim przekonaniu. Potem, kilka lat temu, sąsiad przyniósł jej “najlepszy” guacamole na spotkanie i jak dwie dziewczyny w tej samej sukience na bal, zrobiło się naprawdę niezręcznie. Mogło być lepiej.

Wtedy zacząłem trochę bardziej otwarcie myśleć o guacamole.

Perfect Guacamole: Obejrzyj wideo

Rozmawiałem z moją przyjaciółką Pati Jinich o tym zagadnieniu “najlepszego” lub “prawdziwego” guacamole. Pati ma meksykańskie pokazy gotowania na PBS, urodziła się i wychowała w Mexico City, więc wie coś na temat guacamole. Jednym z największych punktów spornych w debacie na temat guacamole są cytrusy. Słyszałem od ludzi, którzy są prawdziwymi purystami i uważają, że owoce cytrusowe rozpraszają uwagę od smaku awokado, ale Pati mówi: “Dla mnie nie ma guacamole bez cytrusów, zwłaszcza limonki, wapno i awokado idą w parze. ich smaki poślubiają tak pięknie – wapno wzmacniające maślany, bogaty charakter awokado – ale także wapno pomaga utrzymać miąższ awokado w zieleni i świeżości. ”

Jeśli chodzi o współczynnik ciepła, Pati używa serrano i jalapeño, które również lubię. “Wolałbym dodawać mniej chile z nasionami niż bardziej chile bez nasion. Nasiona mają ciepło, ale są również pełne smaku, a ja uwielbiam sposób, w jaki się chrupią”.

(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Domowy guacamole jest jak płatek śniegu; nigdy nie widzisz tego samego dwa razy. Nawet jeśli nie chodzi o fakt, że smak i konsystencja awokado są bardzo zróżnicowane, nie jest to zwykle przepis na łyżki i kubki. Z pewnością nie. Więc chcę cię zachęcić, abyś to zrobił czuć, smakować, gdy się poruszasz, i znaleźć własną, idealną formułę guacamole.

Zacznij od dojrzałych awokado. Zabawka z formułą, aż uzyskasz odpowiednią kombinację składników. Dla mnie pomidor nie jest idealny; Używam go głównie w przypadkach, w których chcę rozciągnąć ilość (w przeciwnym razie może stać się wodnisty). Kiedy zaczniesz, używaj konserwatywnych ilości limonki, cebuli, soli, chilli i kolendry. Smakuj, jak idziesz, i dodawaj w razie potrzeby więcej smaku. Lubię mój guacamole, żeby mieć dużo limonki i kolendry, więc wiem, że wchodzę.

Znajdź swój własny najlepszy guacamole i powiedz nam o tym tutaj. A jeśli to twój pierwszy raz, równie dobrze możesz zacząć od mojego – obiecuję, że jest całkiem niezły.

(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)


Idealny Guacamole

Służy od 6 do 8 jako przekąska

 • 3 średni

  dojrzałe awokado

 • 1/4 Puchar

  drobno posiekanej czerwonej cebuli

 • 1/2

  papryka jalapeño, mielona (mniej lub więcej, do smaku)

 • 1/4 Puchar

  posiekane liście kolendry i górne łodygi

 • Szczypta lub dwie z grubej soli

 • Sok z jednej limonki

Pokrój awokado na pół i usuń pestkę. Przełóż mięso z awokado na molça, moździerz i tłuczek lub miskę. Dodaj cebulę, jalapeño, kolendrę i sól i połącz. Dodaj sok z limonki i delikatnie zamieszaj, aby nie kruszyć składników zbyt agresywnie.