(Źródło zdjęcia: Nealey Dozier)

Właśnie wtedy, gdy myślałem, że wypełniłem mój arsenał wystarczająco pysznymi domowymi świątecznymi przysmakami, pojawił się niebiański haszysz, który zamiatał je pod dywan. (Cóż, przynajmniej na dzisiaj.) Połączenie słodko-gorzkiej czekolady, prażonych migdałów i pianek jest naprawdę darem z góry!

(Źródło zdjęcia: Nealey Dozier)

Heavenly Hash może być lepiej znany jako smak lodów, ale tak naprawdę zaczął się jako cukierkowy. Domowy poczęstunek został pierwotnie stworzony przez dom towarowy w Nowym Orleanie, aby przekazać kupującym, aż do momentu, w którym przepis został przejęty przez Candy Corp firmy Elmer i szybko wprowadzony do produkcji na dużą skalę. To był rok 1923, a konfitura czekoladowo-cukierkowa w kształcie jajka nadal pozostaje tradycją wielkanocną w Luizjanie.

Zrobiłem te batony z zamiarem serwowania ich na świątecznym przyjęciu przyjaciela, ale niestety połowa nie dotarła do miejsca docelowego – oni po prostu byli zbyt uzależnieni, aby nie grzebać po każdym przejściu przez kuchnię. Więc zamiast podzielić się nimi wszystkimi, (chciwie) wepchnąłem pozostałe batoniki do puszki z ciasteczkami i zaoferowałem je jako prezent dla gospodyni. A potem powiedziałem odbiorcom, żeby ukryli je głęboko w otchłani lodówki, żeby mnie nie wydostać. Czy jestem tutaj dramatyczna? Niestety tylko trochę.

Ludzie z Nowego Orleanu wiedzą co nieco o dobrym życiu (i świetnym jedzeniu), a te “niebiańskie” smakołyki zdecydowanie nie są wyjątkiem. Jest sporo domowych wersji, ale ten jest moim ulubionym; Obiecuję, że to o wiele więcej niż suma jego części. Jeśli chcesz, możesz uformować cukierki w małe grona, ale wolę je kroić na milę. Nie tylko wyglądają niesamowicie, ale w każdym kęsie dostaje się więcej pianek i migdałów do czekolady. Alleluja!

(Źródło zdjęcia: Nealey Dozier)


Niebiańskie Bary Hash

Tworzy około 12 kwadratów lub 16 klastrów; można podwoić

 • 1 Puchar

  cukier

 • 1 Puchar

  odparowane mleko

 • 3 łyżka stołowa

  syrop kukurydziany

 • 16 uncje

  słodko-gorzka czekolada, posiekana

 • 1 łyżeczka

  pasta z wanilii lub czysty wyciąg waniliowy

 • 2 kubki

  prażone, solone migdały, przechowywane w całości

 • 2 kubki

  miniaturowe pianki

Wykładamy 8-calowe kwadratowe naczynie do pieczenia z papierem pergaminowym z wystarczającą ilością nadmiaru zawieszonego na bokach patelni, aby użyć go jako “uchwyty”; rozpylać papierem sprayem do gotowania.

Połącz cukier, odparowane mleko i syrop kukurydziany w średnio ciężkim rondlu. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia na średnim ogniu, często mieszając i kontynuować gotowanie mieszaniny, aż osiągnie 218 ° F do 220 ° F na termometrze odczytywanym natychmiast, 5 do 8 minut. Zdejmij rondel z ognia i odczekaj 2 minuty. Złożyć czekoladę i wanilię i mieszać aż do stopienia. Ochłodzić przez dodatkowe 15 do 20 minut, a następnie złożyć orzechy i pianki.

Przenieś mieszaninę czekolady do przygotowanego naczynia do pieczenia i równomiernie rozprowadź silikonową szpatułką. Przechowuj cukierki w lodówce, aż będą twarde, co najmniej dwie godziny. Za pomocą uchwytów do papieru pergaminowego wyjąć cukierki z naczynia do pieczenia i pokroić w kwadraty. (Pomaga użyć noża zanurzonego w gorącej wodzie.)

Przechowuj w hermetycznym pojemniku w lodówce nawet przez tydzień. Pociągnij 5 do 10 minut przed podaniem.

Uwagi do przepisów

Aby utworzyć klastry zamiast batonów: za pomocą gałki lodów w kształcie sprężyny, opuść okrągłe grona na blaszkę wyłożoną papierem pergaminowym lub Silpat. Przechowywać w lodówce do stwardnienia, co najmniej 1 godzinę. Przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce; wyciągnij 30 minut przed podaniem.

(Źródło zdjęcia: Nealey Dozier)