Chociaż kalifornijskie kalendarze owoców mówią, że listopad jest miesiącem persimmon, pojawiały się na rynkach w ciągu ostatnich kilku tygodni wraz z kolejnymi jesiennymi ulubionymi owocami granatu. Czy jest coś piękniejszego niż persimmon? Nawet mówienie słowa “persimmon” jest rozkoszą, nie wspominając o tym, że są pyszne i bardzo wszechstronne. I trochę tajemnicze, co z Fuyu zjedzonym, gdy jest jeszcze twarde, a Hachiya zjedzona, gdy jest miękka.

Ale tutaj jest najprostszy i najsmaczniejszy ze wszystkich przepisów na persimmon. Ma tylko dwa składniki: persimmon Fuyu i cynamon. Dodaj trochę ciepła i to wszystko – czyste niebo.

Weź jedną czystą persymonię Fuyu i przekręć ją na bok. Używając bardzo ostrego noża, pokrój persimmon w możliwie najcieńszy plaster, odrzucając górę czterema małymi liśćmi. Zatrzymaj się na chwilę, by podziwiać piękny wzór gwiazdy i kremowe pomarańczowe wnętrze, a następnie umieść je w pojedynczej warstwie na wyłożonej pergaminem blachy do pieczenia, która pasuje do kuchenki z tosterem. Posyp lekko cynamonem i wstaw do piekarnika tostera. Włącz go do “tost” i piecz przez około dziesięć minut lub do momentu, gdy plasterki persimmon zaczną lekko zwijać się na krawędziach. (Można to prawdopodobnie zrobić w piekarniku, ale nigdy go nie wypróbowałem.)

Ostudzić nieco przed jedzeniem, co robię jako słodką przekąskę, po prostu podnosząc je palcami i wkładając je do ust. Najlepiej jedzą, gdy są jeszcze ciepłe.

Nigdy nie wiedziałem, jak nazwać te małe kęsy pyszności. Szczerze mówiąc, zawsze myślałem o nich jako o tych “persymonach”, które nie są zbyt eleganckie. I zmuszanie ludzi do mówienia “persimmon cynamon” nie jest sprawiedliwe (spróbuj trzy razy szybko!) Więc Kitchn Readers, jak byś je nazwał?

Aby uzyskać więcej informacji na temat persimmons, spójrz na naszą ofertę z Persimmons.

(Zdjęcia: Dana)