Istnieje wiele znakomitych receptur deserowych, które dobrze wykorzystują obfite brzoskwinie letnie. Niektóre są tak proste jak mycie kilku połówek oliwy z oliwek i wyrzucanie ich na grillu, podczas gdy inne, takie jak szewc czy świeżo ubite lody, wymagają tylko odrobiny wysiłku. Ta łatwa recepta – dorosła osoba na klasycznym dla dzieciństwa – przypada na rozkosznie zrelaksowany koniec. Pokrojone brzoskwinie wrzucamy do opiekanego sosem z brązowego masła i wykańczamy koronką ledwo ubitą śmietaną. Dla mnie czuję się jak lato w misce.

Jak większość innych głodnych południowców, mam arsenał przepisów, do których sięgam po tym, jak gruziński sezon brzoskwiniowy się rozwinie. Możesz się założyć, że piję mnóstwo bellinis na tylnym patio i serwuję talerze z maślanymi ciasteczkami po długim weekendowym posiłku. A może moi przyjaciele chorują na słodko-pikantny sos, który podaję im rok po roku? Ale po tym, jak wyciągnąłem wszystkie (brzoskwiniowe) przystanki, to naprawdę nie ma nic lepszego niż soczysty kawałek prosto z dojrzałego, syropowatego owocu ambrozyjnego.

Zawsze będę pamiętać, jak mój ojciec, w ciepłe weekendowe poranki, powoli rozkoszował się śniadaniem – miską cienko pokrojonych brzoskwiń kadzonych w schłodzonej śmietance. Często wrzucał ostatnie bity do mojej anielskiej mąki owsianej, hojny akt, który prawdopodobnie rozpoczął obsesję na punkcie nieziemskiego połączenia, za którym tęsknię do dziś..

To świeże spojrzenie na przygotowanie mojego ojca podnosi go o kilka stopni, dzięki czemu jest idealnym deserem do serwowania w leniwy letni dzień. Brzoskwinie można wrzucać do brązowego sosu maślanego, a następnie pozostawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia, a śmietanę można szybko ubić tuż przed podaniem. Minimalny wysiłek i minimalna temperatura sprawiają, że jest to idealna upał – a dla niektórych może to być idealny poranek.

Brown Butter Peaches & Chantilly Cream

Służy od 4 do 6

 • Dla brzoskwiń:
 • 3 łyżka stołowa

  masło niesolone

 • 2 łyżka stołowa

  jasnobrązowy cukier do smaku

 • 1 łyżeczka

  pasta z wanilii lub ekstrakt waniliowy

 • 1 funt

  (3 do 4 całych) dojrzałych brzoskwiń, obranych i pokrojonych w 1/4-calowe plastry (patrz notatka do przepisów)

 • Do kremu chantilly:
 • 1 Puchar

  schłodzony ciężki krem ​​do ubijania

 • 1 łyżka

  cukier cukierników

 • 1 łyżeczka

  pasta z wanilii lub ekstrakt waniliowy

Dla brzoskwiń roztopić masło na ciężkiej patelni na średnim ogniu. Kontynuuj gotowanie, obracając patelnię od czasu do czasu, aż będzie tostowo i złoty kolor, około 10 minut. Dodaj brązowy cukier i mieszaj aż do stopienia. Wyłącz ciepło i zamieszaj wanilię i brzoskwinie. Pozostaw do ostygnięcia.

W przypadku kremu chantilly wymieszać ciężką śmietanę w misce miksującej (lub na najniższym ustawieniu w mikserze stojącym) przez około 30 sekund. Dodaj cukier i wanilię cukierków i dalej trzepocz do miękkich pików właśnie zaczynać formować. (Wolę, żeby był wystarczająco ciekły, by mżyć).

Podziel brzoskwinie na małe miseczki i na wierzch z łyżką śmietany.

Uwagi do przepisów

Jeśli brzoskwinie nie są zbyt miękkie, można je obierać za pomocą ząbkowanej obieraczki do warzyw. Jeśli są zbyt dojrzałe, aby poradzić sobie z obieraczką, najlepiej je zblednąć. Wytnij “x” na dole każdej brzoskwini. Gotować w dużym garnku z wrzącą wodą przez 15 do 30 sekund. Umieścić w łaźni lodowej, aby zatrzymać gotowanie. Obierz palcami lub nożem do parowania.