(Źródło zdjęcia: Roger Kamholz)

Gdyby nie lingwistyczna pomysłowość jednego Henry’ego Irvinga Dale’a z Andover i jednej Kate L. Butler z Dorchester, koktajl Scofflaw mógł równie dobrze nadawać imię Hooch-Sniper, Barnacle lub Bottle-Yegger. Rzeczywiście, ten koktajl z epoki prohibicji ma swoją własną historię i fajny akcent na końcu.

Wszystkie te słowa znalazły się wśród tysięcy przegranych w konkursie z 1923 r. Przez prohibicjonistę z Massachusetts, Delcevare’a Kinga, który, przerażony wysokimi pijaszkami i wciąż biczami, które utrzymywały się w ramach Aktu Volstead, zaoferował nagrodę w wysokości 200 USD, aby zrzucić monetę termin dla kogoś, kto lekceważy prawo, spożywając alkohol. (Nawiasem mówiąc, na wypadek, gdybyś nie znał tego strasznego, choć rzadko używanego słowa, jest włamywaczem lub safecrackerem).

Dale i Butler podzielili się zwycięstwem (i podzielili pieniądze) po ogłoszeniu, na początku następnego roku, że każdy z nich wszedł w to, co zostało uznane za zwycięskie słowo – porządek składający się z “szyderstwa” i “prawa”.

(Źródło zdjęcia: Roger Kamholz)

“Scofflaw” został szybko zaabsorbowany potocznym językiem lat dwudziestych, ale King nie mógł być zadowolony z tego, dlaczego i jak to złapało. Ci nikczemni szydercy po prostu przypisali sobie ten termin jako swój własny, rozbrajając wszelkie intencje zawstydzenia ich.

Historia mówi, że pod koniec stycznia 1924 r. Harry’s Bar w Paryżu zaczął podawać koktajl o imieniu Scofflaw. Zawierał on żytnią whisky (która nadal była wytwarzana w Kanadzie w całym amerykańskim Szlachetnym Eksperymencie), suchy wermut, sok z cytryny, grenadynę i pomarańczowe gorzkie napoje. Koktajl najwyraźniej przetrwał próbę czasu, trwając długo po zakończeniu prohibicji.

Koktajl ze Scofflaw

Służy 1

 • 2 uncje

  żyta whisky

 • 1 uncja

  wermut wytrawny

 • 3/4 uncja

  sok cytrynowy

 • 3/4 uncja

  słodki syrop granatowo porzeczkowy

 • 2 kreski

  pomarańczowe nalewki

Połącz składniki w wytrząsarce Boston lub shakerze do koktajli. Dodaj lód i energicznie wstrząsaj przez 10 sekund. Odcedzić zawartość do schłodzonego kieliszka koktajlowego.