(Źródło zdjęcia: Roger Kamholz)

Picie naprawdę dobrego wytrawnego martini jest wysublimowanym doświadczeniem … wywoływanym przez rozczarowanie. Wzniosłe, ponieważ nagle uświadamiasz sobie, jak olśniewający magiczny dżin, wermut, gorzkie i cytrynowe skórki może sprawić; rozczarowujące, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że cierpiałeś przez smutną, szurającą paradę ciasnych, całkowicie niezamieszkanych magicznych martini nad twoimi latami picia. Przyrzeknijmy, że już nigdy nie będziemy pić złych martini.

Wciąż pamiętam, że miałem swoje pierwsze wyjątkowe martini – w Scofflaw, kokosowym barze koktajlowym w Chicago, niedługo po jego otwarciu, kilka lat temu. Orkiestra czynników, które składają się na dobrze wytrawne, wytrawne martini, grała w doskonałej harmonii: równowagę smaków średniego jałowca i ziół; niskie nuty trafione pomarańczowymi gorzkami i bardziej rozkoszne smaki wermutu; i jasny, świeży aromat cytrusów, który wieńczy drinka dzięki wykończeniu skórki cytryny.

Co więcej, wytrzymałość, temperatura i lepkość koktajlu były w doskonałej kalibracji. Suche martini powinno mieć pewne bogactwo odczucia w ustach i zdecydowaną obecność, po prostu z przyjemnością po pysku, a jednocześnie być odświeżającym i przystępnym w tym samym czasie.

Poniżej znajduje się przepis, dzięki któremu Dry Martini jest jednym z moich ulubionych koktajli.

(Źródło zdjęcia: Roger Kamholz)

The Dry Martini

Służy 1


2 1/4 uncji laguny w Londynie


3/4 uncji suchy wermut


2 kreski pomarańczowe gorzkie

Skórka cytrynowa

Połącz gin, wermut i bitters w szklance. Napełnij szklankę kostkami lodu i mieszaj przez około 30 sekund. Odcedzić zawartość do schłodzonego kieliszka koktajlowego. Przełóż skórkę cytryny nad napojem i dodaj jako dodatek.