Jeśli chodzi o picie na wakacje, ajerkoniak to dopiero początek. Wiele kultur i kuchni z dumą przyznaje się do świątecznego ciosu, aw tym tygodniu sprowadzamy cię The Global Punch Bowl z pięcioma świątecznymi ciosami, każdy z własną historią.

Ponche Navideño (Meksykański poncz owocowy na Boże Narodzenie) to gorący cios serwowany z alkoholem lub bez niego w okresie świątecznym i ogólnie podczas Las Posadas. W te chłodne noce ten pachnący napar rozgrzewa cię od środka.

Moja babcia zrobiła bardzo podobne calientito (ciepły napój) w okolicach wakacji, ale nie ma wszystkich unikalnych składników, które znajdziesz w tym przepisie. Odurzający aromat i zapachowe powietrze w Twoim domu z pewnością zachęcą Twoich gości do wypicia drinka. Potem będą uzależnieni. Można dodać brandy lub tequilę, tworząc ją ponche con piquete (uderzenie z żądłem).

Ponche dla Las Posadas

Las Posadas to dziewięciodniowe świętowanie poprzedzające święta Bożego Narodzenia, szeroko obchodzone w Meksyku. 16 grudnia wyznacza początek Las Posadas, i kończy się 24 grudnia.

Pamiętam, że byłem nastolatkiem i uczęszczałem na moje pierwsze Posada w domu przyjaciela. Jedliśmy, modliliśmy się, śpiewaliśmy pieśni i chodziliśmy od drzwi do drzwi, niosąc świecę i zapukałem do domów sąsiadów, aby odtworzyć świętą pielgrzymkę Marii, Józefa i małego Jezusa w drodze do Betlejem. Ostatni dom został wyznaczony jako “karczma”, a właściciel domu pozwolił nam wejść. Kręciliśmy się wokół szopki, aby się modlić, a potem jedliśmy i jeszcze trochę śpiewaliśmy.

Aby uzyskać ten ciepły, przyprawiony świąteczny cios, zacznij od gotowania meksykańskich owoców z cukrem trzcinowym i przyprawami, aż niebiański aromat przenika do Twojej kuchni. The canela (cynamon), strąki tamaryndowca i teocotes daj temu napojowi wyjątkowy smak cierpki, przyprawowy i bogaty, ciepły kolor. Kapsułki tamaryndowca mają słodki i lekko kwaśny smak, oraz teocotes po ugotowaniu mają słodko-cierpki smak podobny do jabłka.

Każdy tradycyjny ponche przepis wzywa do świeżości teocotes. W święta można je znaleźć na rynkach łacińskich. Następnie dodaje się słodkie i miękkie składniki, takie jak guawa, jabłko, gruszka, rodzynki, suszone śliwki i pomarańczowe plastry z trzciną cukrową i piloncillo (nierafinowany cały cukier trzcinowy). Słodycz trzciny cukrowej i piloncillo wzmocnić napój. Ogólnie smak jest bogaty, odważny i słodki.

To był jedyny raz, kiedy brałem udział w autentycznym Posada uroczystość. Dzisiaj świętuję Las Posadas z moimi dziećmi, organizując wspólnie naszą szopkę, idąc na mszę w Wigilię, a następnie delektując się tradycyjnymi daniami meksykańskimi, takimi jak tamales i Ponche Navideño z rodziną i przyjaciółmi.

(Źródło zdjęcia: Leela Cyd)

Ponche Navideño

Służy 16

 • 16 kubki

  (1 galon) wody

 • 2

  laski cynamonu

 • 8

  całe goździki

 • 5

  długie strąki tamaryndowca, łuski usunięte i zaszczepione

 • 8 uncje

  całe teocotes lub kraby

 • 6

  duże guawy, obrane i pokrojone w kostkę

 • 2

  średnio czerwone jabłka, obrane, rdzeniowe i pokrojone w kostkę

 • 1

  średnio gruszka, obrana, rdzeniowa i pokrojona w kostkę

 • 2

  (4-calowe) pałeczki z trzciny cukrowej, obrane i pokrojone w kostkę

 • 1 Puchar

  pestki śliwek

 • 1/2 Puchar

  rodzynki

 • 1

  średnio pomarańczowy, w plasterkach

 • 8 uncje

  siekany piloncillo lub 1 szklanka ciemnego brązowego cukru

 • Brandy lub tequila (1 uncja za filiżankę ponczu, opcjonalnie)

Umieścić wodę, cynamonu, goździki, strąki tamaryndowca i foluszki lub kraby w dużym garnku. Doprowadzić do wrzenia na dużym ogniu. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu, aż teocukany będą miękkie, około 10 minut.

Usuń teocotes lub jabłka kraba z puli za pomocą łyżeczki. Gdy jest wystarczająco chłodny, aby się z nim obchodzić, obierać, przycinać końce, zmniejszać o połowę i usuwać nasiona. Wróć połówki jabłka do doniczki.

Dodaj guawy, jabłka, gruszki, trzcinę cukrową, suszone śliwki, rodzynki, pomarańczę i piloncillo. Gotować przez co najmniej 30 minut, mieszając od czasu do czasu. Usuń i wyrzuć cynamonu i goździki.

Aby podać, wrzucaj cios do kubków z kawą lub kubków, upewniając się, że każda filiżanka dostaje kilka kawałków owoców. Jeśli chcesz, dodaj 1 uncję brandy lub tequili do każdego kubka.

Uwagi do przepisów

Przepis opublikowany za zgodą Hippocrene od Latin Twist: Tradycyjne i nowoczesne koktajle (Hippocrene, 2015).