Śliwki … przepraszam, suszone śliwki, nie są najładniejszymi owocami na świecie. Są pomarszczone i czarne, pomarszczone i suche jak duże rodzynki. Mają też okropną reputację, jako pokarm dla niemowląt i pozbawionych włókien. Ale błędem jest traktowanie ich jako zdrowej żywności funkcjonalnej. Przy odpowiedniej obróbce, suszone śliwki uzyskują głębokie bogactwo i jedwabistą miękką konsystencję, sącząc słodki, ciemny śliwkowy sok. A kiedy połączysz ten delikatnie taniczny sok z czerwonym winem, cóż, są wręcz pobłażliwi.

Zainspirowała mnie receptura Molly (z kolei inspirowana przez Davida Leibovitza) do duszonych śliwek. Zrobiłem tylko kilka drobnych poprawek, ponieważ chciałem zobaczyć, jak to będzie, gdy duszone w winie. Port Ruby (dostępny za zaledwie kilka dolarów w Trader Joe’s) stanowi wspaniałe uzupełnienie tych suszonych śliwek. Gotowany do syropu staje się jeszcze bogatszy, jak dojrzałe czerwone owoce.

Suszone śliwki dosłownie rozpływają się w ustach. Są ciepłe i miękkie, całkowicie odpowiednie na zimę, a mimo to wskazują na cieplejsze czasy i słońce. Podawaj je i syrop nad jogurtem lub zwykłym ciastem – może tortem klementynowym. Robią wspaniały deser w miesiącu, kiedy koncentrujemy się na jedzeniu światła.

Dziś zjadłem miskę z ulubionej owsianki pokrojonej w stal, gotowanej z odrobiną mleka i cynamonu aż do kremowego, i posmarowałem łyżką suszonych śliwek i syropem na wierzchu. Jest tak pyszny, że prawie wcale nie potrzebujesz cukru.

Śliwki duszone w winie porto
około 2-3 filiżanek

1/2 funta suszonych śliwek
1 klementynka, krojona bardzo cienko
1 laska cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1 szklany port ruby
2 łyżki cukru (opcjonalnie, aby nieco posmakować)

Połącz wszystkie składniki w 2-kwartetowym rondlu. Dodaj tyle wody, aby poziom cieczy wyrównał się po suszonych śliwkach. Doprowadzić do gotować na wolnym ogniu i gotować, odsłonięte, na średnim ogniu przez około pół godziny lub do momentu, gdy suszone śliwki będą bardzo miękkie. Dodaj więcej wody, gdy będzie gotowa, jeśli to konieczne.

Podawaj jogurt, płatki owsiane, panna cotta, zwykły placek, tosty lub cokolwiek innego, o czym możesz pomyśleć.

Związane z: Przepis: Cynamonowe pomidory

(Zdjęcia: Faith Durand)