(Źródło zdjęcia: Maria Siriano)

Istnieje pewna liczba klasycznych włoskich potraw, których unikałem zbyt długo, ze względu na strach, że są wybredne. Linguine alle vongole, lub linguine z małżami, jest jednym z takich danie. Kiedy tylko w końcu ugryzłem kulę i zrobiłem to, szybko zorientowałem się, jak bardzo się myliłem. Będę argumentować, że ten garlicky, słonawy makaron jest jednym z najłatwiejszych w okolicy. Jest to uosobieniem szybkiego i fantazyjnego – szybkiego wykonania i imponującej obsługi. W rzeczywistości możesz zapomnieć, że mała dzielnica włoska, którą zwykłeś zamówić, nawet istnieje.

Najbardziej idealna formuła do szybkiego i fantazyjnego makaronu

Ponieważ małże są tak szybkie w gotowaniu, ale tak naprawdę nie są codziennym zakupem, są prawdopodobnie jedną z najszybszych i najbardziej wyszukanych rzeczy, jakie możesz zrobić. Połącz je z prostym pudełkiem z makaronem, toną czosnku i zdrowym pluskiem białego wina, a uzyskane wyniki są dowodem na to, dlaczego jest to tak wypróbowana i prawdziwa włoska potrawa..

Aha, i czy wspominałem, że to kolacja z jednym garnuszkiem? Kiedy już ugotujesz i osuszysz linguine, małże i aromaty gotują się w garnku, którego właśnie użyłeś. Następnie makaron ponownie dołącza do tłumu, by zmoczyć go w bogatym, słonym sosie, który tworzą skorupiaki.

Podawaj makaron w płytkich misach, przyozdobionym mnóstwem posiekanej pietruszki, aby dodać koloru i odrobinę świeżego kontrastu. Głęboko wierzę, że to danie najlepiej smakuje wraz z chłodnym, ostrym kieliszkiem białego wina. Jeden kęs i zostaniesz zabrany do ulubionej włoskiej restauracji – lub, do licha, nawet do samej Włoch – bez wychodzenia z kuchni.


One-Pot Linguine z małżami

Serwuje 6

 • 1 funt

  suszone linguine

 • 1/4 Puchar

  Oliwa z oliwek

 • 6

  ząbki czosnku, cienko pokrojone

 • 1/2 łyżeczka

  płatki czerwonej papryki

 • 1/2 Puchar

  wytrawne białe wino

 • 3 funty

  małże małży (około 3 tuziny)

 • 2 łyżka stołowa

  masło niesolone

 • 1/3 Puchar

  posiekane świeże liście pietruszki

Weź duży garnek lekko osolonej wody do wrzenia na dużym ogniu. Dodaj linguine i gotuj przez 2 minuty przed al dente, około 8 minut lub zgodnie z instrukcjami pakowania. Zarezerwuj 1 1/2 szklanki wody z makaronem, następnie spuść makaron.

Wróć garnek do pieca na średnim ogniu, dodaj oliwę z oliwek i podgrzewaj, aż zacznie migać. Dodać płatki czosnku i czerwonej papryki i smażyć do uzyskania aromatycznego, ale nie zrumienionego, około 1 minuty. Dodaj wino i małże i zwiększ temperaturę do wysokiej. Przykryj i gotuj, potrząsając patelnią od czasu do czasu za uchwyt, aż małże się otworzą, od 3 do 6 minut. Gdy małże się otwierają, użyj szczypiec, aby przenieść je do miski.

Gdy wszystkie małże się otworzą, dodaj 1 szklankę zarezerwowanej wody z makaronem do garnka i doprowadzaj do wrzenia. Dodaj makaron i gotuj, ciągle podrzucając i dodając więcej wody z makaronem, ile potrzeba, aż makaron będzie al dente i wchłonął trochę sosu, a sos zagęstniał i pokrył makaron, około 2 minuty.

Usuń z ognia i dodaj małże i wszelkie nagromadzone soki. Dodaj masło, natkę pietruszki i podrzucaj, aż masło się rozpuści. Przenieś makaron do 6 misek, dzieląc małże między siebie. Natychmiast podawaj.