(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman | Kitchn)

Ta inspirowana Toskanią sałatka z makaronem jest jasna i jasna. Jest wypełniona mieszanką zarówno soczystych, świeżych pomidorów, jak i suszonych na słońcu pomidorów, łagodnych czarnych oliwek, kremowej świeżej mozzarelli i pieprzowej rukoli i wrzuconą do prostego garlastego winegretu z czerwonego wina. Może pracować równolegle do tego, co się przydarza latem, i jest tak samo świeży jak sam sezon.

Prosty Vinaigrette to sekret lżejszej sałatki z makaronem

Przez lata obróciłem się w stronę sałatki z makaronem, bo wszystko, co wiedziałem, było takie, jakie sprzedawano w tubach w sklepie spożywczym w opasce z goji. Dopiero gdy mój tata zaczął robić własną sałatkę z makaronu przy użyciu paczek dobrego włoskiego dressingu Good Seasons, zdałem sobie sprawę z możliwości. Ten przepis na mój tata decyduje się na szybki domowy winegret z czerwonym winem, który jest po prostu wzbogacony o czosnek.

Lekki winegret oznacza, że ​​sałatka może poradzić sobie z całym mnóstwem aromatycznych składników. Skoncentrowana słodycz suszonych pomidorów kontrastuje z soczystym ugryzieniem świeżych pomidorów. Kule wielkości kremowej mozzarelli dodają substancji, a kilka dużych garści rukoli podnosi świeżość o jeden poziom i dodaje pieprznego kopa. Uwielbiam, jak twirly cavatappi makaron łapie te rzeczy, ale inne krótkie kształty, takie jak fusilli lub gemelli również działają dobrze.

Jest to rodzaj sałatki z makaronu, która jest urocza jako dodatek, ale również jest świetna jako lekki lunch, więc śmiało i ciesz się nią w każdy sposób.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman | Kitchn)


Lekka i świeża włoska sałatka z makaronem

Obsługuje od 8 do 10 jako bok

Czas przygotowania: 10 minut; czas gotowania: 11 minut

 • 3 łyżka stołowa

  Oliwa z oliwek

 • 3 łyżka stołowa

  ocet winny, plus więcej w razie potrzeby

 • 1

  mały czosnek goździkowy, mielony

 • 1/4 łyżeczka

  koszerna sól i więcej w razie potrzeby

 • Świeżo zmielony czarny pieprz

 • 1 funt

  suche cavatappi lub inny krótki makaron, taki jak fusilli lub gemelli

 • 1 funt

  świeży ser mozzarella bocconcini lub ciliegine (biszkoptowe kulki mozzarelli), o połowę lub ćwiartki, jeśli duże

 • 1 (8,5 uncji) słoik

  olejowane pomidory suszone na słońcu, odsączone i cienko pokrojone

 • 2

  średnie pomidory, rdzeń, nasiona i posiekane (około 1 szklanki)

 • 1 (2,5-uncja) może

  plastry czarnych oliwek, odsączone

 • 2 kubki

  lekko upakowana rukola

Doprowadź do garnka duży garnek solonej wody. W międzyczasie umieść olej, ocet, czosnek, sól i kilka mielników czarnego pieprzu w dużej misce i wymieszaj. Odłożyć na bok.

Dodaj makaron do wody i gotuj aż do al dente, zgodnie z zaleceniami opakowania. Odcedź i przepłucz pod chłodną wodą, aby schłodzić makaron. Odsącz jeszcze raz.

Do miski sosu dodaj makaron, mozzarellę, suszone pomidory, pokrojone pomidory i oliwki. Rzuć dokładnie, aby połączyć. Odstawić na 20 minut, mieszając od czasu do czasu, aby umożliwić połączenie smaków. Złóż rukolę. W razie potrzeby smakuj i doprawiaj większą ilością soli, pieprzu lub octu.

Uwagi do przepisów

Wykonaj z wyprzedzeniem: Sałatka z makaronem może być zrobiona dzień wcześniej bez rukoli i schłodzona przez noc. Wymieszaj rukolę i poczekaj, aż sałatka usiądzie w temperaturze pokojowej przez 30 minut przed podaniem.

Przechowywanie: Resztki mogą być przechowywane w hermetycznym pojemniku w lodówce do 5 dni.