Wszyscy potrzebujemy niezawodnej zapiekanki w naszej tylnej kieszeni, a to zapiekanka z kurczaka Alfredo jest gwiazdą: ma delikatne kawałki kurczaka, brokuły i łatwy domowy sos, wszystko gotowane w jednym naczyniu. A najlepsza część? Można go zamrozić, a następnie wypiekać prosto z zamrażarki, dzięki czemu można zjeść cud obiadowy w pełną wigoru noc.

(Image credit: Lauren Volo)

Gotuj raz, jedz dwa razy

Ponieważ mam małe gospodarstwo domowe z trzema, uwielbiam przepisy, w których mogę raz gotować, a potem zamrozić połowę na inny czas. W ten sposób nie znudzimy się próbując zjeść funta makaronu, a przyszła kolacja zostanie rozwiązana i będzie siedzieć w zamrażarce, kiedy będę potrzebowała nocy na gotowanie. Ta zapiekanka z kurczakiem Alfredo została zaprojektowana w taki sposób, aby można było zrobić i zamrozić całość, aby nakarmić kilka osób, lub podzielić ją na dwie mniejsze potrawy do pieczenia, aby uzyskać dwa razy więcej..

Gotowanie w jednym naczyniu

Chciałem, aby przygotowanie było jak najprostsze, więc włączyłem kilka skrótów do gotowania. Trzymamy się tylko jednej doniczki i durszlaka. Makaron gotuje się w garnku, a po opróżnieniu gotuję kurczaka i robię sos w tym samym garnku.

Podczas gdy Alfredo normalnie nie ma brokułów, aby uczynić to naprawdę jednodaniowym posiłkiem, torebka mrożonych brokułów przechodzi w głąb garnka z wodą po zakończeniu makaronu – nie ma potrzeby siekania i nie ma potrzeby zbierania świeżych brokułów, jeśli masz w swojej torebce torbę.

Sos Alfredo to zwykle tylko masło, śmietana i parmezan, ale ten rodzaj sosu nie wytrzymuje dobrze w zamrażarce. Zamiast tego przyjąłem technikę powszechnie stosowaną przy robieniu mac i sera i użyłem sosu beszamelowego z mąki, masła i mleka, które skończyłem z parmezanem. Ten rodzaj sosu na bazie mąki dobrze pokrywa makaron i staje do mrożenia i podgrzewania.

Z jedną z tych zapiekanek w zamrażarce, jesteś tylko czasem do pieczenia z dala od pocieszającej kolacji, która smakuje tak dobrze, jak tego dnia.


Kurczak Alfredo zapiekanka z piekarnika

Służy od 6 do 8

 • 1 funt

  suchy makaron fusilli

 • 1

  (14 do 16 uncji) pakowane mrożone brokuły różyczki

 • 6 łyżka stołowa

  masło niesolone, podzielone

 • 1 funt

  bez kości, piersi bez skóry, pocięte na 1-calowe kawałki

 • Sól koszerna

 • Świeżo zmielony czarny pieprz

 • 1/4 Puchar

  mąka uniwersalna

 • 5 kubki

  całe lub 2% mleka

 • 1 1/2 kubki

  drobno starty ser parmezan (około 6 uncji)

Doprowadzić duży holenderski piekarnik lub ciężki garnek mocno osolonej wody do wrzenia na średnim ogniu. Dodaj makaron i gotuj, aż będzie prawie miękki (chcesz trochę ugryźć w makaronie, sprawdź to na minutę przed czasem, który jest wymagany na opakowaniu).

Wyłącz ogrzewanie, dodaj brokuły do ​​garnka, mieszaj, aby je połączyć, i usiądź przez minutę (brokuły nie będą gotowane przez całą drogę). Odsącz dobrze i odłóż na bok.

Roztopić 2 łyżki masła w tym samym garnku na średnim ogniu. Dodaj kurczaka w równej warstwie, doprawiaj hojnie solą i pieprzem i gotuj, mieszając co kilka minut, aż kurczak zrumieni się i po prostu ugotuje, łącznie około 5 minut. Usuń do talerza lub miski. Nie myj doniczki.

Wróć garnek do średniej temperatury i dodaj pozostałe 4 łyżki masła. Gdy masło się rozpuści, dodać mąkę, zeskrobać brązowe kawałki na dnie patelni i ciągle mieszać, aż mąka zacznie pachnieć i ciemnieje w kolorze, około 1 minuty. Podczas ciągłego mieszania, dodawaj mleko, dopóki nie zostanie całkowicie włączone, a mieszanina będzie gładka. Doprowadzić do wrzenia, ciągle mieszając. Dodaj ser i ubij do gładkości. Wyłącz ogrzewanie.

Dodaj kurczaka i wszelkie nagromadzone soki, makarony i brokuły i zamieszaj, aby połączyć. W razie potrzeby posmakuj i dopraw solą i pieprzem.

Podzielić mieszaninę pomiędzy 2 (8 do 9 cali) naczyniami do pieczenia lub jednorazowymi tacami foliowymi (spróbuj uzyskać te, które mają około 2 cali głębokości), lub przenieść całą mieszankę do 9×13-calowego naczynia do pieczenia lub jednorazowej tacki na folię. Ostudź całkowicie, a następnie mocno owinąć folią aluminiową i zamrozić do 2 miesięcy.

Piec zamrożony, nadal pokrytą folią, na środkowej półce nagrzanego do 350 ° F piekarnika, aż do momentu ogrzania, około 1 1/2 godziny. Ewentualnie, rozmroź w lodówce przez noc, a następnie piecz przez 1 godzinę.

Uwagi do przepisów

Pieczenie tego samego dnia: Ta zapiekanka może być również pieczona natychmiast po złożeniu. Piec pokrytą folią w piekarniku o temperaturze 350 ° C do czasu ogrzania, około 30 minut.

Jednorazowe tacki foliowe: Szukaj tacek o głębokości 2 cali; płytsze tacki nie pomieści wszystkich zapiekanek.

Przechowywanie: Pieczone resztki zapiekanek można przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce do 5 dni.