W zeszłym tygodniu miałem najlepsze brukselki z mojego życia w uroczej małej restauracji na Brooklynie zwanej Vinegar Hill House. To było tuż przed Świętem Dziękczynienia i sprawiło, że myślałem o malejącym zapasu zielonej żywności pochodzącej z ziemi o tej porze roku.

Zimowe jedzenie może być przygnębiające dla dziewczyny takiej jak ja, ale biorąc pod uwagę ograniczenia i wyzwania związane z gotowaniem w zimną pogodę, niektóre niesamowite rzeczy mogą przebijać się przez ten rodzaj smutku na stołach..

Kiełki pieczono w kąpieli z sosem rybnym, orzeszkami ziemnymi i cukrem palmowym. Tak prosty. Były ostre, słone i słodkie, i całkowicie satysfakcjonujące. Ktoś zadeklarował ostateczny komplement: “Nigdy nie robię brukselki w inny sposób”. Całkowicie się zgodziłem i poszedłem do domu, aby je odtworzyć.

Z cukrem już w sosie rybnym, pominąłem sugestię restauracji o cukierku palmowym i na rzecz osiągnięcia doskonałych kiełków al dente, pominąłem pieczenie ich w piecu i po prostu usmażałem je na gorącym patelni żeliwnym.

Może to być po prostu zielona przystawka, która zapewni nam całą zimę.

Brukselka w stylu tajskim

Służy od 6 do 8

 • 1 1/2 funty

  brukselki

 • 3 łyżka stołowa

  Oliwa z oliwek

 • 2 łyżka stołowa

  sos rybny

 • 1/3 Puchar

  posiekane prażone orzeszki ziemne

Przycinamy i dzielimy połówki brukselki na długość wzdłuż łodygi. Odłożyć na bok.

W średniej wielkości misce wymieszać oliwę z oliwek i sos rybny. Dodaj brukselkę i rzuć do momentu dokładnego pokrycia. Odłóż na bok na co najmniej 5 minut.

Umieszczamy 8-10-calowy żeliwny patelnię nad wysokim płomieniem. Kiedy kropla wody kapie na szalce, skwierczy, wrzuć kiełki do garnka, a następnie szybko ułóż jak najwięcej płaskich w dół. Gotuj, aż większość cieczy wyparuje, a następnie zacznij mieszać patelnię, odwracając dzióbki, aż większość będzie zwęglona na zewnątrz, około 5 do 7 minut łącznie. Smak jednego; powinien być chrupiący, ale delikatny i dobrze zarumieniony w plamach.

Rzuć z pokrojonymi orzeszkami ziemnymi i podawaj natychmiast.

(Zdjęcie: Sara Kate Gillingham-Ryan)