W naszej rodzinie svestkove knedliky służyło jako pełny obiad, mimo że wydaje się bardziej jak śniadanie, obiad czy strona. Zrobilibyśmy to ze śliwkami, brzoskwiniami, morelami lub czereśniami i oblaliśmy masłem i cukrem (jednocześnie eek! i yay!). To był obiad uczta podczas pobytu u dziadków lub na specjalne okazje. Mam bieżącą misję, aby uczynić tę część mojej rotacji obiadowej w domu…

Oto przepis przekazany w czechosłowackiej książce kucharskiej copyright 1952 autorstwa Charlotte G. Masaryk Society, NY, NY (moje wydanie opublikowane przez F. Pancner, Inc., Berwyn, IL):

Keksy owocowe (Svestkove Knedliky)
2 szklanki mąki
1 jajko, lekko pobite
2 łyżki roztopionego masła
1/4 szklanki mleka
1 łyżeczka soli

Zmieszaj jajko z masłem i mlekiem. Dodać sól. Przesiać mąkę na deskę i dodać pierwszą mieszankę, wyrabiając do uzyskania gładkości. Pokrój ciasto na małe kawałki i owinąć równomiernie wokół owocu (upewnij się, że twoje owoce są wcześniej przygotowane!). Pieczęć dobrze wokół. Upuść pierogi w dużej patelni z wrzącą, osoloną wodą i gotuj przez około 8 minut. Nie rozgotować. Natychmiast usunąć z wody, posypać roztopionym masłem i przechowywać w durszlaku na gorącej wodzie, aż do momentu podania. Ułóż na talerzu, posyp trochę roztopionym masłem i cukrem. Zmielony ser, mielony mak lub okruchy chleba smażone na maśle można wykorzystać do polewania.

Związane z: Przepis: Houska (czeski chleb wielkanocny)

(Grafika: Royalmenu.cz)