(Źródło zdjęcia: Paola Thomas)

Kiedy uroczystość odbywa się w powietrzu, brytyjskie myśli zwracają się naturalnie do warstwowych ciast. Są trochę więcej pracy, ponieważ musisz zająć się zarówno ciastem, jak i lukrem, ale nadal nie ma potrzeby, aby wybiegać na panikę i worki do wyciskania – chyba że chcesz. Często po prostu wirujemy lukrem na torcie tylną łyżką i wołamy, żeby to zrobiło.

Jeśli jesteśmy uczciwi, kawa i ciasto orzechowe, we wszystkich odcieniach anemicznego brązu, nie jest najatrakcyjniejszym ciastem – ale tutaj przyjemność leży w smaku, który jest absolutnie wysublimowany. Brytyjski pisarz żywności Nigel Slater posunął się do stwierdzenia, że ​​kawa i ciasto z orzechami to jego ostatni posiłek na ziemi, a to z pewnością pomysł o znacznej wartości.

Delikatna gąbka i jedwabisty krem ​​ma przeplatają się z prażonymi, karmelowymi smakami, aż nie da się określić, gdzie kończą się orzechy i zaczyna się kawa. Wszystko po prostu łączy się w jedną przepyszną całość.

Znalezione w herbach na całym świecie smaki tego niezbyt słodkiego ciasta są dość wyrafinowane. Nie nadaje się dobrze do posypywania, więc zwykle robię to, by świętować dorosłych. W Wielkiej Brytanii smak kawy często jest podawany w staroświeckiej kawowej esencji Camp, która w większości istnieje do zrobienia tego ciasta.

Tutaj w USA użyłem sproszkowanej kawy, ponieważ trudno jest wytworzyć wystarczająco mocne espresso, tak aby smak przebijał bez nadmiernego zawilgocenia ciasta. Dotyk maślanki w cieście do rozjaśniania orzechowej gąbki i odrobina syropu klonowego w lukrze to obie pomysły, które dostałem od amerykańskiego wypieku – choć nie są tradycyjne, działają bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o brytyjskie wypieki to ciasto i wszystko inne. Od popołudniowej herbaty, przez żywiołowy tort urodzinowy po klasyczną gąbkę Vicky, ciasto do pieczenia jest narodową rozrywką. Połączyliśmy się z ex-pat Paola Thomas, która przyniosła ci pięć ulubionych ciastek, które możesz ugotować w ciszy.


Kawa i ciasto orzechowe

Służy od 8 do 10

 • Do gąbki z kawą i orzechami:
 • 1 1/2 kubki

  uniwersalny lub mączka

 • 1/2 Puchar

  mąka migdałowa

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  proszek do pieczenia

 • 1/2 łyżeczka

  proszek do pieczenia

 • 1/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 2 kije

  (8 uncji) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej, plus więcej do powlekania miseczek do ciast

 • 3/4 Puchar

  cukier granulowany

 • 1/4 Puchar

  zapakowany lekki brązowy cukier

 • 1 Puchar

  kawałki orzecha, drobno posiekane

 • 4

  duże jajka

 • 1/2 Puchar

  Maślanka

 • 4 łyżeczki do herbaty

  kawa rozpuszczalna w proszku lub granulki rozpuszczone w 1 łyżce gorącej wody (lub 1-ek ekstra mocnego espresso)

 • 1 do 2 łyżka stołowa

  gorąca woda

 • Do buttercream kawy:
 • 6 kubki

  cukier puder (1 funt, 10 uncji), przesiany

 • 3 kije

  (12 uncji) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej

 • 1/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 2 łyżka stołowa

  ciężki krem

 • 1 łyżka

  kawa rozpuszczalna w proszku lub granulki rozpuszczone w 1 łyżce gorącej wody (lub 1 strzał bardzo mocnego espresso), schłodzone do temperatury pokojowej

 • 1 łyżka

  syrop klonowy

 • Połówki orzecha, do dekoracji (opcjonalnie)

Zrób ciasto:

Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 325 ° F. Posmarować 2 (8-calowe) okrągłe patelnie z masłem, a następnie wyłożyć spód papierem pergaminowym.

Umieść mąkę, mąkę migdałową, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól w średniej misce i wymieszaj, aby połączyć; odłożyć na bok.

Umieść masło, cukier granulowany i brązowy cukier w mikserze stojącym wyposażonym w przystawkę do łopatek. Pokonuj na średniej prędkości, aż będzie bardzo blada i puszysta, od 3 do 5 minut, w miarę potrzeby ocierając boki miski; odłożyć na bok.

Wymieszaj orzechy włoskie z masłem. Dodaj 1 jaj i łyżkę mieszanki mąki do mieszanki masła i ubij, aby połączyć. Powtórz z pozostałymi jajami, dołączając do każdego jajka łyżkę mąki i biczując dokładnie i skrobiąc po bokach miski gumową szpachelką pomiędzy każdym dodatkiem.

Dodaj pozostałą mieszaninę mąki, maślankę i kawę i delikatnie złóż metalową łyżką lub plastikową szpatułką, aby je połączyć. Powinieneś skończyć z pianką podobną do pianki, która niechętnie zsuwa się z metalowej łyżki skierowanej w dół. Nazywa się to “upuszczającą konsystencją”. W razie potrzeby dodaj łyżkę stołową lub dwie ciepłej wody, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Podzielić ciasto równomiernie między dwie patelnie do ciasta, rozprowadzając je prosto do krawędzi i wygładzając wierzch z łopatką.

Upiec, aż ciastka będą złote, mocne i sprężyste, i zaczną się odsuwać od boków, od 30 do 35 minut. Delikatnie przyciśnięty koniec palca do ciasta nie pozostawia żadnego śladu. Pozwól ciastkom ostygnąć w naczyniach na stojakach z drutu przez 5 minut. Przeprowadź małą metalową szpatułkę lub cienki nóż wokół brzegów ciastek, a następnie przerzuć je na stojak, aby całkowicie wystygły.

Make buttercream:

Umieść sproszkowany cukier, masło i sól w misce miksera stojącego wyposażonego w nasadkę wiosła. Pokonuj na średniej prędkości, aż do bardzo bladego i puszystego, od 3 do 5 minut. Pokonaj w śmietanie, kawie i syropie klonowym.

Dollop około 1/3 oszronienia na jednej warstwie ciasta i równomiernie rozprowadzić. Na wierzchu z drugą warstwą ciasta. Dollop pozostałe lukier na wierzchu ciasta, a następnie rozłożyć na równomierne pokrycie góry i boki. W razie potrzeby udekoruj połówkami orzecha.

Uwagi do przepisów

Przechowywanie: Chociaż najlepiej spożywać je tak świeżo, jak to tylko możliwe, można przechowywać resztki ciasta w hermetycznym pojemniku w lodówce nawet przez 4 dni.

Wykonaj z wyprzedzeniem: Nieoprawione warstwy ciasta będą pięknie zamrażać, gotowe do rozmrożenia i napełnienia w dniu, w którym planujesz złożyć i podać.