Sezon zbierania jabłek może się skończyć, ale wypalanie spada dopiero zaczyna. Jeśli już znasz i lubisz małpie pieczywo, oto zabawny spadek, który sprawi, że stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy: wrzuć małe kulki przyprawionego jabłka do każdej kulki ciasta i upiec wysoki chleb z karmelowej małpy jabłkowej.

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Spadek aromatów

Uwielbiam ten łatwy przepis na małpiego chleba, zwłaszcza, że ​​zaczyna się od kupionego w sklepie mrożonego chleba i jest łatwy do dostosowania do pór roku. Na jesień podrzucam pokrojone w kostkę jabłko z cukrem, cynamonem i gałką muszkatołową, tak aby przypominało szarlotkę, a następnie wrzuć przyprawiony kawałek jabłek do każdej kulki ciasta, a następnie zmiksuj z masłem i cukrem. To zabawna niespodzianka, na którą można się ugryźć, a dodatek jabłka oznacza, że ​​ten małpi chleb może skręcić na terytorium śniadaniowe, prawda?

Pieczenie razem, jedzenie razem

Małpi chleb to wspólne gotowanie i jedzenie. Zdobądź dodatkowe ręce do farszu i rolowania ciasta chlebowego. Rekrutacja wolontariuszy nie powinna być aż tak trudna, szczególnie, gdy nagroda zaczyna się rozbierać i pożera słodko przyprawiony ciepły chleb, wszystkie połączone kleistym karmelem.


Poznaj podstawy: Jak zrobić chleb małpyKarmelowy Apple Monkey Bread

Służy od 8 do 10

 • 1

  duże jabłko Granny Smith (co najmniej 8 uncji)

 • 3/4 Puchar

  cukier granulowany

 • 1/2 Puchar

  zapakowany jasny lub ciemnobrązowy cukier

 • 2 łyżeczki do herbaty

  mielony cynamon

 • 1/2 łyżeczka

  zmielona gałka muszkatołowa

 • 1/4 łyżeczka

  w porządku sól

 • 10 łyżka stołowa

  (1 1/4 patyczki) niesolonego masła, stopiony, ale nadal ciepły

 • 2 funty

  mrożone ciasto z białego chleba, rozmrożone, ale wciąż zimne

 • Mąka uniwersalna, w razie potrzeby

Obierz, przekrój i zrzuć jabłko. Pokrój go na kości o wymiarach 1/2-cala. Będziesz potrzebował 60 kawałków jabłka. Przenieś do małej miski; odłożyć na bok.

Ubij granulowany cukier, brązowy cukier, cynamon, gałkę muszkatołową i sól razem na talerzu. Weź 1 łyżkę stołową mieszanki cukru, posyp ją na jabłka i wrzuć do płaszcza; odłóż na bok przyprawione jabłka i pozostałą mieszankę cukru.

Umieść roztopione masło w szerokiej, płytkiej misce. Posmaruj boki i rurkę patelni Bundt o grubości 12 filiżanek cienką warstwą masła; odstaw garnek i pozostałe masło na bok.

Podzielić ciasto chlebowe na 6 równych części. Przetaczając go między ręce lub na powierzchnię roboczą, wywiń każdy kawałek na 10-calową linę. Za pomocą noża lub metalowej ławki skrawków, wyciąć każdą linę na 10 sztuk. Powinieneś teraz mieć 60 małych kawałków ciasta; zakryj luźno folią.

Wciśnij 1 kawałek jabłka do kawałka ciasta, zawiń go całkowicie do ciasta i zwiń w kulkę, w razie potrzeby rozkruszając ręce, jeśli ciasto jest lepkie. Umieść kulkę ciasta na powierzchni roboczej i powtarzaj, aż wszystkie kawałki ciasta zostaną wypełnione jabłkiem.

Pracując z 6 kulkami ciasta, wrzuć je do masła, aby je obtoczył, a następnie zwiń w mieszankę cukrową, aby je powlec. W razie potrzeby podgrzać masło, jeśli ostygnie i zacznie krzewić; ciepłe masło powoduje cieńszą powłokę.

Włóż słodzone ciasto do przygotowanej miski, nakładając je na dowolne wolne miejsca. (Nie martw się o bycie zbyt precyzyjnym.) Powtórz z pozostałym ciastem. Kiedy skończysz, powinieneś mieć około 3 warstw ciasta, a patelnia powinna być w połowie pełna.

Uprząść pozostałe masło na małpim chlebie i posyp resztą cukru. To zamieni się w karmel na chleb małpy.

Przykryj patelnię luźno plastikową folią. Niech powstanie w ciepłym miejscu, aż dmuchany i wzniesiony do około 1 cal od góry patelni, 1 do 1 1/2 godziny. Około 20 minut przed całkowitym wyrośnięciem chleba ustaw półkę na środku piekarnika i podgrzej do 350 ° F.

Odłóż chleb małpkowy i piecz do złotobrązowego, a szpikulec włożony do środka wyjdzie czysty, od 35 do 40 minut. Umieść patelnię na drążku chłodzącym i schładzaj przez 5 minut. (Nie schładzaj dłużej, bo karmel stwardnieje i przyklei się do rondla.)

Odwróć podstawkę do ciasta lub półmisek służący nad patelnią Bundt. Trzymając na półmisku i patelni w tym samym czasie (użyj rękawic z jednym palcem lub ręcznika – jest gorąco!), Odwróć go. Zdejmij miskę Bundt (może być konieczne użycie widelca lub noża, aby podważyć pojemnik, aby go zdjąć). Odczekaj co najmniej 15 minut, zanim zaczniesz podawać ciepło.

Uwagi do przepisów

Ciasto na chleb: Lubię używać mrożonego ciasta Bridgford, które jest dostępne w większości dużych sklepów spożywczych i rozmrażać je przez noc w lodówce. Możesz również użyć 2 funtów domowego białego ciasta na kanapki.

Przechowywanie: Resztki mogą być przechowywane szczelnie przykryte folią w temperaturze pokojowej do 3 dni.