(Image credit: Lauren Volo)

Oto ciasto, które zatrzymało mnie w moich śladach – i to było bardzo specyficzne, ponieważ zawierało bakłażany. Jestem wielkim zwolennikiem umiejętności kameleona oberżyny – w końcu widziałem, jak zmieniło się to w szarpane, bolońskie, bekonowe i moje ulubione róże – ale ciasto wydawało się trochę naciągane. Jednak w zręcznych rękach Vegetable Butchera jajo ogrodowe robi w rzeczywistości zamieniają się w rustykalne ciasto, utkane ze słodkiej polenty i ciepłe smaki miodu, wanilii i gałki muszkatołowej. A jeśli nadal nie jesteś zaintrygowany, jest również pomarańczowy lukrowany mascarpone.

Cara Mangini, znany jako The Vegetable Butcher, sugeruje smukłe azjatyckie bakłażany lub małe lub średnie włoskie bakłażany do tego ciasta. I ostrzega, aby z nich korzystać, gdy tylko je kupisz. Im dłużej siedzą oberżyny, tym bardziej stają się gorzkie. Lubię bardzo wyborne warzywa, które mówią mi, co musi być najlepsze. Oberżyna to robi, a ja słucham – a teraz słucham i robię to ciastko.

(Image credit: Lauren Volo)

Honeyed Eggplant and Polenta Cake with Orange Mascarpone Frosting

Służy od 6 do 8

Do purée z bakłażana:
4 łyżki (1/2 kija) niesolonego masła

1 funtowy bakłażan, obrany i pokrojony na kości o wymiarach 1/2-cala (około 4 filiżanek)


1/4 łyżeczki drobnej soli


1/4 szklanki wody


1/4 szklanki miodu


1 łyżeczka ekstraktu waniliowego


1/8 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej


1 łyżeczka octu balsamicznego

Do ciasta polenta:
8 łyżek (1 sztyft) niesolonego masła w temperaturze pokojowej plus więcej do smarowania patelni

1 szklanka mąki uniwersalnej oraz więcej do odkurzania patelni


2/3 szklanki polenta


2 łyżeczki proszku do pieczenia


1/2 łyżeczki drobnej soli


1 szklanka granulowanego cukru


2 duże jaja w temperaturze pokojowej


1 łyżeczka ekstraktu waniliowego


1/2 szklanki pełnego mleka

Do lukier:
8 uncji sera mascarpone, w temperaturze pokojowej

1 łyżeczka drobno startej skórki pomarańczowej


1/4 szklanki cukru pudru


1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego

Zrób purée z bakłażana: Roztop masło w średnim garnku na średnim ogniu. Kiedy zacznie się pienić, dodaj bakłażan i sól; zamień ciepło na średnio-wysokie; i gotuj, często mieszając, aż bakłażany zmiękną i staną się złote na krawędziach, około 3 minut.

Dodaj wodę, miód, wanilię i gałkę muszkatołową; zmniejszyć ciepło do średniej; i gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż bakłażan będzie miękki i karmelizowany, około 6 minut. Dodaj ocet balsamiczny i gotuj, często mieszając, aż bakłażan będzie całkowicie miękki i głęboko złocisty, od 3 do 5 minut więcej.

Przenieś bakłażan do robota kuchennego wyposażonego w przystawkę do łopatek i mieszaj, ocierając się o boki miseczki w razie potrzeby, aż stanie się całkowicie gładki. Odłóż na bok i ostudź.

Przygotuj ciasto polenta: Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 350 ° F. Lekko masłem i mąką z boku i na dole 9-calowej okrągłej miski ciasto, upewniając się, aby pozbyć się nadmiaru mąki. (Można również użyć dolnej krawędzi pergaminowego papieru, ale upewnij się, że masło i mąka z boku patelni).

W średniej wielkości misce wymieszaj mąkę, polentę, proszek do pieczenia i sól, aby połączyć; odłożyć na bok.

W dużej misce za pomocą ręcznego miksera elektrycznego (lub w misce miksera stojącego z przystawką do łopatek), ubij masło i cukier, zaczynając od niskiej prędkości i zwiększając do średnio-wysokiej, aż będzie ubita i puszysta około 1 minuty.

Dodaj jajka, po jednym na raz, ubijanie na średnią prędkość po każdym dodaniu. Dodaj wanilię i purée z bakłażana i ubij, dopóki nie zostanie po prostu dodana. Alternatywnie w 3 rundach, dodaj suche składniki i mleko, dobrze waląc między każdym dodatkiem, aż do ich połączenia. Uważaj, aby nie nadwerężyć pałkarza. Wlać ciasto do przygotowanej patelni za pomocą gumowej szpatułki, aby równomiernie rozprowadzić i wygładzić wierzch.

Piec do momentu, aż ciasto zacznie odrywać się od patelni, a wierzch jest złotobrązowy i jest mocny w dotyku, ale nadal czuły, 40 do 45 minut.

Przenieś ciasto, jeszcze na patelni, do stojaka do chłodzenia drutu i odczekaj 15 minut. Odwróć ciasto na stojak, aby je uwolnić, zdejmij patelnię i pozwól, aby ciasto ostygło całkowicie.

Gdy ciasto się ochłodzi, wykonaj lukier: Umieść ser mascarpone w dużej misce i ubij mikserem elektrycznym na średnią prędkość (lub trzepaczką), aż nie będzie już grudek (nie mieszaj go). Wymieszaj skórkę pomarańczową.

Przesiej sproszkowany cukier (dwa razy, jeśli jest to konieczne, aby upewnić się, że nie ma grudek) i dodaj go powoli do mascarpone, ciągle uderzając, aż będzie gładki i kremowy. (Jeśli są grudki, użyj tylnej łyżki, aby wykonać ósemkowe ruchy, naciskając łyżeczkę na bok miski.) Wymieszaj wanilię, aż połączą się. Oszronić schłodzone ciasto i podawać.

Uwagi do przepisów

  • Wykonaj z wyprzedzeniem: Purée z bakłażana można przygotować do 1 dnia wcześniej i przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce.
  • Przechowywanie: Ciasto będzie przechowywane, przechowywane w hermetycznym pojemniku w temperaturze pokojowej, przez 1 dzień.

Przedruk za zgodą The Vegetable Butcher: Jak wybierać, przygotowywać, kroić, kroić i mistrzowsko gotować warzywa z karczochów do cukinii autor: Cara Mangini, copyright (c) 2016. Wydawca: Workman Publishing Company.

(Źródło zdjęcia: Rachel Joy Barehl)

Znajdź książkę Cari:

The Vegetable Butcher: Jak wybierać, przygotowywać, kroić, kroić i mistrzowsko gotować warzywa z karczochów do cukinii autor: Cara Mangini