(Image credit: Erin Alderson)

Nie jestem świątecznym purystą. Kiedy moja rodzina zmieniła nasze nawyki żywieniowe, przenieśliśmy naszą miłość do warzyw i całych zbóż również na święta. Początkowo pozostali członkowie mojej dalszej rodziny byli niezdecydowani, ale po kilku latach zdali sobie sprawę, że podczas gdy jedzenie było mocno obciążone warzywami, wciąż było pyszne. Te proste słodkie ziemniaki z łatwością uświetnią nasz stół w czasie wakacji.

(Image credit: Erin Alderson)

Teraz jednak te ziemniaki są prawdziwą ucztą dla mnie. Po przeprowadzce do Kalifornii, mój mąż i ja zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wracamy do domu na Święto Dziękczynienia, a Święta stały się zbyt wielkie, więc spędzamy spokojny dzień w Święto Dziękczynienia. Nie dajcie się jednak zwieść – mój mąż wciąż chce jedzenia z okazji Święta Dziękczynienia, z którym dorastał (czytaj: nie zapiekana zupy domowej roboty). To jedyna pora roku, w której spełniam jego życzenia i sprawię, że będzie chciał.

(Image credit: Erin Alderson)

Nadal będę się zajmował ciężkim warzywem: pieczonymi brukselkami, zapiekanka z dyni piżmowej i słodkie ziemniaki w takiej czy innej formie. Naprawdę lubię te słodkie ziemniaki Hasselback ze względu na ich prostotę i łatwość. (Kiedy już dobrze zrobisz cięcie, to na zawsze przypadkowo przecinam je na pół! Zanotuj sztuczkę chopstick w instrukcjach przepisu – to jest ocieplacz ziemniaczany.)

→ Zobacz nasz samouczek: Jak zrobić ziemniaki Hasselback

Trzymam się tymianku jako przyprawy, ale możesz dodać te zioła, które możesz mieć pod ręką od reszty posiłku. Rozmaryn, szczypiorek i szałwia były dobrym dodatkiem lub substytutem, a jeśli nie chcesz zepsuć brązowego masła, możesz użyć mżawki dobrej oliwy z oliwek – choć brązowe masło dodaje przyjemnego smaku!

(Image credit: Erin Alderson)


Hasselback Sweet Potatoes

Służy od 3 do 4

 • 2

  duże słodkie ziemniaki

 • 2 łyżeczki do herbaty

  świeży tymianek, plus ekstra do serwowania

 • 1/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 1/4 łyżeczka

  świeży mielony czarny pieprz

 • 3 łyżka stołowa

  masło brązowe lub taka sama ilość oliwy z oliwek (patrz notatka do przepisów)

Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 375 ° F.

Umyć słodkie ziemniaki i odciąć małą taśmę na dnie ziemniaka, aby uzyskać stabilną powierzchnię. Pokrój słodkie ziemniaki na grubsze 1/4-calowe plastry, pozostawiając 1/8 cala nienaruszone na dole. (Możesz to zrobić za pomocą wzroku / dotyku, albo umieszczając pałeczki po obu stronach ziemniaka i krojąc, aż uderzysz pałeczkami). Umieść w brytfannie.

Ostrożnie wsuń liście tymianku pomiędzy fanów słodkich ziemniaków. Posyp solą i pieprzem, a następnie posmaruj brązowym masłem na wierzchu, używając pędzla do równomiernego rozprowadzenia masła, a także do fanów.

Piecz w piekarniku, aż słodkie ziemniaki będą miękkie w środku i łatwo przekłuć nożem do pieczenia, od 45 do 55 minut, w zależności od wielkości słodkich ziemniaków. Podawaj natychmiast, gdy jest gorący.

Uwagi do przepisów

Wytwarzanie brązowego masła: Roztapić 3 łyżki brązowego masła na średnio niskim ogniu na płycie kuchennej i gotować do uzyskania brązowienia i orzechowego aromatu. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj: Jak zrobić brązowe masło.

Przechowywanie: Resztki będą leżeć do 3 dni w szczelnym pojemniku w lodówce.