(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Ten przepis dotyczy zaufania. Ponieważ wiem, że okra może być trudna do sprzedania. Rozumiem. I nie powiem ci, że te grillowane okra spears smakują jak frytki czy cokolwiek innego – smakują jak okra. Które zdarza mi się kochać.

Kocham ich ziemskie i niezaprzeczalnie Zielony smak. Uwielbiam zwęglone kawałki, które stają się chrupiące na grillu (które są, rzecz jasna, raczej smażyć). Uwielbiam sposób, w jaki nasiona przesuwają się między moimi zębami. To przepis, który zakochał się w okrze. Zaufaj mi ten raz.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Prawdopodobnie zastanawiasz się nad czynnikiem śluzowym tutaj. Och, przerażający czynnik śluzu! Ponieważ okra jest szybko gotowana na dużym ogniu i ponieważ każda kapsułka pozostaje nienaruszona we własnym małym uniwersum okry, czynnik śluzowy jest zminimalizowany w tym przepisie. W tym przypadku raczej “kremowy” niż “śluzowaty”. (Zaufanie.)

Oczywiście, jeśli okra jest trudna do sprzedania, ten sos chipotle z pewnością nie powinien. Mimo że uwielbiam okrę, nadal potrzebuje czegoś, żeby ją ożywić. Coś, co kontrastuje z ziemią i dodaje trochę zing. Coś w stylu dymnej papryki chipotle i soku z limonki zmieszanej z sosem ze śmietany i majonezu. Tak, zrobi to całkiem nieźle. Jeśli masz do tego resztki sosu, przy okazji, zapisz go na kanapki i burgery lub po prostu jedz z surowymi warzywami. Przechowuje się w lodówce przez co najmniej tydzień – prawdopodobnie więcej.

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Kolejny argument za tą grillowaną okrę: to świetna przekąska dla imprezowiczów. Poza tym, że są szybkie i łatwe do grillowania, są nieoczekiwane i intrygujące. Z pewnością możesz spróbować tylko jednego. Oczywiście, żeby być grzecznym. A potem, jak każda inna chrupiąca, słona, intrygująca przekąska, nagle ich nie ma. (Zaufanie.)

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Grillowany Okra z ostry sos Chipotle zanurzenie

Służy od 4 do 6

 • 1 funt

  wielkości palca okra

 • 1 łyżka

  Oliwa z oliwek

 • Koszerna sól i pieprz

 • 1/2 Puchar

  kwaśna śmietana

 • 1/4 Puchar

  majonez

 • 1

  chipotle w adobo, z grubsza posiekane (nasiona usunięte, w razie potrzeby)

 • 1 łyżka

  sos adobo z puszki chipotli

 • 1 łyżka

  sok limonkowy

 • 1/8 łyżeczka

  Sól

Podgrzać grill do wysokiej temperatury. Jeśli kratki grillowe są tak szerokie, że okra może spaść, użyj patelni do grillowania lub włóczni przygotowanej okry na szaszłykach.

Przygotuj okrę, krojąc każdą na całej długości, zatrzymując się tuż przed szczytem. Pomaga to okra cook bardziej równomiernie i tworzy bardziej chrupiące kawałki. Wrzuć okrę do miski z oliwą z oliwek i obficie posyp solą i pieprzem. (W razie potrzeby do grillowania, włócznia okra na szaszłykach, np. Kebaby.)

Połącz śmietanę, majonez, chipotle, sos adobo, sok z limonki i sól w blenderze lub w naczyniu miarowym blendera zanurzeniowego. Mieszaj aż do całkowitego połączenia. Smakuj i dodaj więcej sosu adobo, soku z limonki lub soli do smaku. Przenieś sos do małej porcji.

Gdy grill jest gotowy, rozsmaruj okrę w jednej warstwie nad grilem (lub na patelni grillowej). Przykryj i gotuj przez około 2 minuty. Zdejmij pokrywę i odwróć okrę, aby grilować drugą stronę. Kontynuuj grillowanie, przewijając w razie potrzeby, aż okra będą równomiernie grillowane ze wszystkich stron, kolejne 3 do 5 minut (łącznie 5 do 7 minut).

Przełóż okra z grilla do talerza i podawaj z sosem chipotle. Okra jest najlepsza, jeśli zostanie zjedzona natychmiast, podczas gdy wciąż będzie gorąca z grilla.

Uwagi do przepisów

Pozostawione chipotle w adobo: Przenieś resztki chilli i sos adobo z ich puszki do czystego słoika lub innego zamykanego pojemnika. Przechowuj w lodówce jeszcze przez kilka tygodni lub zamrażaj w małych porcjach do 3 miesięcy.

Bez grilla? Spróbuj tego! Możesz również upiec okrę w wysokiej temperaturze w piekarniku lub na upalnym patelni z gorącego żeliwa na dużym ogniu. Okra będzie smakować nieco mniej smokey, ale będzie nie mniej pyszny.