(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Teraz, gdy wchodzimy w szczyt sezonu słodkiej kukurydzy, będziesz chciał, aby ta sałatka była powtarzana podczas rotacji posiłków i sprawi, że stanie się ona Twoim ulubionym daniem na pikniki, imprezy przy basenie i potluki. Ostre, słodkie jądra są zwęglone na kuchence, a następnie współpracują z wieloma składnikami sałatki, która jest po prostu równowagą smaków dymnych, ostrych i pikantnych. Podawaj je na ciepło, schłodzone lub w temperaturze pokojowej, to zależy od Ciebie i jest absolutnie pyszne w każdej formie.

Esquites Mexican Corn Salad: Obejrzyj wideo

Zastanów się nad wersją elote, popularną meksykańską potrawą z ulicy. Elote to grillowana kukurydza na kolbie, która jest pokryta pikantną mieszanką majonezu, cremy i proszku chili, a następnie posypana serem. Esquites bierze wszystkie elementy popularnej dymnej, słodkiej kukurydzy i łączy je w ciepłą, łatwą do spożycia sałatkę lub stronę dla tłumu.

(Źródło zdjęcia: Joe Lingeman)

Notatki testera

W przeciwieństwie do elote i niektórych wersji esquites, które zaczynają się od grillowania i zwęglenia całego ucha kukurydzy, ta wersja zaczyna się od usunięcia jąder z kolby. To sprawia, że ​​przygotowanie jest trochę łatwiejsze i szybsze, ponieważ nie pracujesz z gorącą kukurydzą. Zamiast grilla, kukurydza zostaje zwęglona na płycie grzejnej w żeliwnej misce, a nawet jeśli nie ma otwartego ognia, jądra wciąż zbierają tę dymność, która czyni to naczynie tak wspaniałym. Gdy świeża kukurydza jest poza sezonem, możesz łatwo zamienić rozmrożoną mrożoną kukurydzę, ale wiedz, że ziarna w gotowej sałacie będą nieco bardziej miękkie niż w przypadku świeżego.

– Kelli, sierpień 2017


Esquites (meksykańska sałatka z kukurydzy)

Obsługuje od 4 do 6 jako bok

 • 2 łyżka stołowa

  olej rzepakowy lub roślinny

 • 4 kubki

  świeże lub rozmrożone mrożone ziarna kukurydzy (od około 5 średnich kłosów)

 • 1/2 łyżeczka

  Sól koszerna

 • 1 Goździk

  czosnek, mielony

 • 1/4 Puchar

  grubo posiekana świeża kolendra

 • 1

  mała papryka jalapeño, posiana i drobno posiekana

 • 3 łyżka stołowa

  pokruszony ser Cotija, plus więcej do dekoracji

 • 2 łyżka stołowa

  majonez lub meksykańska crema

 • 1 łyżka

  świeżo wyciśnięty sok z limonki

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  chili w proszku

Rozgrzać olej na dużej żeliwnej patelni na średnim ogniu, aż będzie połyskiwać. Dodaj kukurydzę i gotuj, mieszając od czasu do czasu, aż tosty i złoty kolor, około 15 minut. Dodaj czosnek i gotuj jeszcze przez 1 minutę. Usuń patelnię z ognia i pozwól kukurydzy ostygnąć przez kilka minut.

Przenieś kukurydzę do dużej miski. Dodaj kolendrę, jalapeño, Cotija, majonez, sok z limonki i proszek chili i zamieszaj, aby połączyć. Na wierzchu z dodatkiem Cotija i podawaj ciepłe lub w temperaturze pokojowej.

Uwagi do przepisów

Wykonaj z wyprzedzeniem: Kukurydzę można gotować do jednego dnia wcześniej i przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce. Doprowadzić do temperatury pokojowej na około 15 minut przed montażem sałatki.

Przechowywanie: Resztki mogą być przechowywane w hermetycznym pojemniku w lodówce przez okres do 3 dni.