Nazywamy to ciastem Bundt nasze potrójne zagrożenie. Z wilgotną podstawką z dyni, słodkim brązowym bułką cukrową i obficie wlanym solonym sosem karmelowym, to ciasto, które chcesz upolować bez względu na okazję.

(Zdjęcie: Jerrelle Guy)

Strumień Streusel

Bundts nie są dokładnie tymi rodzajami ciast, które potrzebują pomocną dłoń, aby wygrać z kimś – zwłaszcza gdy w grę wchodzi dynia – ale nie pozwól, aby powstrzymało cię to od wykonania dodatkowego kroku z tym ciastem. Marsz cynamonowego ciasta, który płynie przez środek ciasta, jest wskazówką z naszego ulubionego ciasta mącznego dla odrobiny słodkiego chrupania w każdym ukąszeniu.

Sos karmelowy

Piękne grzbiety ciast Bundt zasługują na pokazanie i świętowanie – nie zakryte. Solony karmel właśnie to robi, i tak ładnie łączy się z dynią i ciepłymi przyprawami jesiennymi

Dyniowy Bundt z cynamonowym Streusel i Solonym karmelem

Służy od 10 do 12

Dla cynamonu streusel:

1 szklanka upakowanego brązowego cukru


2 łyżeczki zmielonego cynamonu

Na ciasto:
3 filiżanki mąki uniwersalnej

1 łyżka przyprawy do dyni


2 łyżeczki proszku do pieczenia


1 łyżeczka sody oczyszczonej


1/4 łyżeczki drobnej soli


1 szklanka (2 patyczki) niesolonego masła, w temperaturze pokojowej


2 szklanki cukru pudru


3 duże jaja


1 (15 uncji) może dynia purée (nie ciasto dyniowe)


1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Do solonego sosu karmelowego:

1/3 szklanki granulowanego cukru


1 łyżka wody


1/2 szklanki ciężkiego kremu, w temperaturze pokojowej


1 łyżka niesolonego masła


1/2 łyżeczki drobnej soli

Ułóż półkę na środku piekarnika i podgrzej do 350 ° F. Hojnie masło i mąkę boki i rurki 12-cup patelni Bundt lub płaszcz z sprayu do gotowania; odłożyć na bok.

Przygotuj cynamonu streusel: Wymieszaj cukier i cynamon w małej misce; odłożyć na bok.

Zrób ciasto: Wymieszaj mąkę, ciasto z dyni, proszek do pieczenia, sodę i sól w średniej misce.

Umieść masło i cukier w misce miksera stojącego wyposażonego w uchwyt do wiosła. (Alternatywnie, użyj dużej miski i miksera ręcznego.) Pokonaj na średniej prędkości, aż puszysty i rozjaśniony kolor, około 3 minut. Dodaj jajka po jednym na raz, bijąc, aż każdy z nich zostanie włączony. Ubij w purée z dyni i ekstrakt waniliowy, w miarę potrzeby ocierając boki miski.

Przy mikserze na małej prędkości dodać mąkę i lekko ubić, aż mąka nie będzie już widoczna.

Przenieść połowę ciasta na przygotowany garnek Bundt i rozprowadzić na równą warstwę. Posyp cynamonowe ciasto na cieście w równej warstwie. Na wierzch z pozostałym pałeczkiem.

Piec, dopóki ciasto nie przywróci do delikatnego dotyku, a wykałaczka umieszczona w środku wyjdzie czysta, od 55 do 60 minut. Ostudzić przez 10 minut na patelni na stojaku z drutu. Wyrzuć ciasto na półkę i ostudź całkowicie. Gdy ciasto się schłodzi, przygotuj solony sos karmelowy.

Zrób karmel: Podgrzać cukier i wodę na dużym ogniu w średnim rondlu, mieszając, aż cukier się rozpuści. Gotuj bez przeszkód, aż cukier stanie się złotobrązowy, 8 do 10 minut. Zdejmij patelnię z ognia i wlej krem. Bądź ostrożny, ponieważ mieszanina będzie się rozpylać i bąkać. Trzepać, aż bulgotanie ustąpi.

Dodaj masło i sól i wymieszaj, dopóki nie zostaną w pełni włączone. Odstaw sos na bok i schłodź do temperatury pokojowej, około 30 minut. Będzie gęstnieć w miarę ochładzania. Przenieś sos do słoika, zamknij i przechowuj w lodówce, aż będzie gotowy do podania z ciastem.

Uwagi do przepisów

  • Wykonaj z wyprzedzeniem: Strumień cynamonu i sos karmelowy można przygotować z jednodniowym wyprzedzeniem, a następnie przechowywać osobno w hermetycznych pojemnikach w lodówce, aż będziesz gotowy do upieczenia ciasta i podania.
  • Przechowywanie: Schłodzony placek Bundt można przykryć i przechowywać w temperaturze pokojowej przez 3 dni lub w lodówce do 5 dni. Sos karmelowy można przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce do 5 dni.