Kiedy myślę o cieście do kawy, niekoniecznie myślę o “ciastku, które jesz z kawą”. Szczerze mówiąc, kiedy myślę o kawowym cieście, myślę o Sara Lee. W szczególnie pośpieszne jesienne poranki mojego dzieciństwa – trzy siostry przedzierające się między sobą, aby wyjść żywymi drzwiami – to zamarznięte czerwone pudełko wyjdzie dumnie z zamrażarki. To, co z pewnością było najlepszym zaoszczędzeniem czasu dla moich rodziców, było dla nas, dzieciaków, jadalnym odpowiednikiem pierścionka z super bowl. Mieliśmy CAKE na śniadanie!

Kiedy kilka lat temu zaczęłam gotować na poważnie, jedną z pierwszych receptur, które chciałem pokonać, była ta grzeszna kawa z mojej młodości. Szukałem ślepo przepisów, dopóki nie znalazłem przyzwoicie wyglądającej wersji, wypieczonej na żeliwnym patelni. Nie zamierzam kłamać: to było odpowiednie, ale to nie była Sara Lee.

Szybko do przodu kilka lat. Moja kulinarna wiedza wzrosła dziesięciokrotnie, a teraz znacznie łatwiej jest mi przełamać i wyeksponować wszystkie te nostalgiczne wspomnienia smaku zamknięte w moim mózgu. W rzeczywistości odtworzenie przepisów stało się jedną z moich ulubionych rzeczy do zrobienia. Powiedziawszy to, kupiłem tort kawowy Sara Lee na stare czasy, a potem poszedłem do pracy. Wynik końcowy? Najsmaklejsze, najsmaczniejsze ciasto z kruszonką na całej ziemi. Przynajmniej w mojej skromnej opinii.

Oczywiście, brakowało mi składnika z moich pierwotnych doświadczeń drożdżowych. Kiedy zdałem sobie sprawę z czynnika X, sprawy potoczyły się szybko. Mój pierwszy test na przepis opierał się na kawowym pucharze z puszystego karmelu Książka śniadaniowa przez Marion Cunningham, moje zdanie na wszystko, co jest jadalne przed południem. Niestety, ten kawowy tort nie zrobił tego dla mnie. Tekstura była dość sucha, a smak był trochę zbyt “płaski” jak na mój gust. To, czego naprawdę chciałem, to delikatny, ciastowaty miękisz i * dużo * smaku maślanego. Chodzi mi o to, że to zbyt dużo, żeby dziewczyna zapytała?

Po całym dniu badań – które dotyczy mnie, “szalonego naukowca”, siedzącego na podłodze brnącego przez stosy książek kucharskich i czasopism – sformułowałem wytyczne dotyczące posiłków na bazie mash up of tech od mądrych, które były wcześniej mnie. To był wszechmocny Bakewise, napisany przez guru kulinarnego Shirley O. Corriher, który popchnął mnie we właściwym kierunku. To, co wydawało mi się, że szukałem, to brioche (czyli dużo jaj i masła) zamiast tradycyjnych europejskich ciastek z kawą, które początkowo chciałem stworzyć. A potem zaczęło się testowanie…

Po zjedzeniu większej ilości kawowych ciastek, niż chciałbym przyznać, z dumą dzielę się tym smacznym klejnotem. Może nawet dać Sara Lee szansę na jej pieniądze. Dwie ostatnie rzeczy: ten przepis zawiera sporą ilość masła (kaszel, kaszel). Nawet ja jestem skłonny przyznać, że jest to jeden lub dwa razy w roku rodzaj leczenia. Ale poważnie, czasami po prostu idziesz po to. Prawdopodobnie, jeśli naprawdę byś chciał, zmniejsz masło w cieście do 1 lub 1/2 patyki. Rezultatem byłoby lżejsze, jeśli nie mniej pyszne ciasto. Poza tym, proszę, po prostu wypróbuj drogie masło. Testowałem z Land O ‘Lakes (który jest doskonałym uniwersalnym masłem), ale różnica kiedy użyłem Kerrygolda była niesamowita. To naprawdę wziął ciasto od dobrego do wielkiego.

Okay, teraz, gdy powiedziałem już, że mam kawałek, mogę cieszyć się ciepłym kawałkiem mojej nagrody i gorącą filiżanką kawy. Mam nadzieję, że utrzyma mnie to do przyszłego roku.

Ciasto z masłem Streusel

Serwuje tłum

 • Na ciasto:
 • 1/3 Puchar

  ciepła woda

 • 1/2 łyżeczka

  cukier

 • 1

  pakować aktywne suche drożdże (2 łyżeczki)

 • 2 kubki

  mąka uniwersalna

 • 3 łyżka stołowa

  cukier

 • 1 Puchar

  (2 patyczki) dobrej jakości niesolonego masła, zmiękczony (spróbuj Plugra lub Kerrygold)

 • 1

  całe jajko plus 2 żółtka

 • 1/2 łyżeczka

  czysty ekstrakt z wanilli

 • 3/4 łyżeczka

  Sól koszerna

 • W przypadku polewy streusel:
 • 3/4 Puchar

  mąka uniwersalna

 • 1/4 Puchar

  ciemnobrązowy cukier

 • 1/4 Puchar

  cukier granulowany

 • Szczypta koszernej soli

 • 4 łyżka stołowa

  schłodzone, niesolone masło, pokrojone w kostkę

Posyp cukrem i drożdżami nad ciepłą wodą i pozostaw do wyschnięcia, około 10 minut.

Tymczasem w misce miksera stojącego z łopatką do ubijania połączyć mąkę, 3 łyżki cukru i masło. Mieszaj, aż składniki zostaną całkowicie połączone (prawie kremowe). Dodaj jajka i wanilię, a następnie sól i rozpuszczone drożdże. Kontynuuj mieszanie, aż składniki zostaną po prostu połączone. (Ciasto powinno być mokre i lepkie, jak bardzo gęste ciasto.)

Przenieś ciasto do dobrze wysmarowanej miski, przykryj folią i pozostaw ciasto w temperaturze pokojowej na 30 minut. Przenieś miskę do lodówki i ochłodź nocny.

Wyjąć ciasto z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej przez 45 minut do 1 godziny. W międzyczasie przygotuj polewa streusel (przepis poniżej).

Rozgrzej piekarnik do 350 °. Dokładnie pokryj patelnię rurką za pomocą nieklejącego się sprayu do gotowania. Wciśnij ciasto (będzie bardzo lepkie) do rondla równomiernie. Ułóż ciasto za pomocą mieszaniny siarczków. Piec przez 40 – 45 minut, aż miarka się złoci i ciasto się ugotuje. Pozostawić do ostygnięcia na pięć minut, a następnie ostrożnie wyjąć ciasto z miski (wsunąć nóż wokół brzegów ciasta i pod nim). Podawaj na ciepło z kawą.

Aby ponownie podgrzać, zawiń ciasto lub ciasto w plasterki w folię aluminiową i gotuj w piekarniku o temperaturze 300 ° aż do ogrzania.

Aby zrobić polewa streusel, spróbuj mąki, brązowego cukru, cukru pudru i soli w małym robotniku. Dodaj masło i kontynuuj puls, aż mieszanina utworzy grubsze okruchy. Przechowuj w lodówce do momentu użycia. (Można to zrobić również za pomocą rąk lub foremki do ciasta, tak jak robiłeś ciasto.)