(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)

Nasz plan posiłków w tym tygodniu pochodzi od jednego z naszych ulubionych szefów kuchni, Jacques’a Pépina i zaczyna się od tego bardzo prostego przepisu na łososia. Kiedy rozmawiałem z Jacquesem, wspomniał o tym przepisie wiele razy jako jeden z jego ulubionych i jak uwielbia komponować składniki z różnych kuchni razem.

(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)

Jacques mówi: “Mam pieczonego łososia i pieczonego łososia, ale uważam, że smażenie go daje świetny wynik i jest również najprostszym sposobem na jego ugotowanie.” Robię marynatę z czerwoną pastą miso, syropem klonowym, sosem sojowym, gorący sos chili i ocet ryżowy Łosoś może być marynowany tak długo jak noc.

“Pasta Miso ma głęboki smak, a syrop klonowy, soja i ocet nadają jej wielkiej złożoności.Dodatkowe polewa miso może być podawana z gotowaną rybą, jeśli chcesz.Miso trzyma się na zawsze w lodówce i może być stosowany w sosach sałatkowych lub z drobiem lub rybą. ”

Podawaj ten posiłek z:

 • Bok Choy z dzikimi grzybami
 • Ryż gotowany na parze

Notatki testera

Ten przepis wymaga bezskórkowych filetów z łososia, które możesz poprosić osobę przy stanowisku dla ryb, aby zrobiła to za Ciebie. Możesz również po prostu podpierać łososia stroną ze skórą w dół i zdjąć przed jedzeniem.

Podczas gdy czerwony miso nadaje mu szczególnie głęboki smak, myślę, że każdy rodzaj pasty miso, którą masz pod ręką, również będzie działał dobrze. Uwielbiam tę słodko-pikantną glazurę i uważam, że jest pyszna na dorsze!

Christine, październik 2015

(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)


Pieczony łosoś z Miso Glaze

Służy 4

 • 2 łyżka stołowa

  czerwona pasta miso

 • 1 łyżka

  syrop klonowy

 • 2 łyżeczki do herbaty

  tamari lub ciemny sos sojowy

 • 2 łyżeczki do herbaty

  ocet ryżowy

 • 1 łyżeczka

  gorący sos chili, taki jak Sriracha

 • 4

  filety z łososia bez skóry (około 6 uncji każdy i około 1 1/4 cala grubości)

Wymieszaj wszystkie składniki, z wyjątkiem łososia, aż będą gładkie.

Wyfrezuj blachę do pieczenia folią aluminiową, najlepiej nieprzywierającą. Połóż łososia na talerzu i za pomocą łyżki rozprowadź marynatę na całym filecie. Umieść filety na wyłożonej blachą do pieczenia, przykryj i wstaw do lodówki na co najmniej 1 godzinę i do nocy.

W czasie pieczenia ustawić stojak na piekarnik tak, aby znajdował się w odległości 5 do 6 cali od brojlera i rozgrzać brojler. Umieść patelnię na ruszcie i smaż przez około 4 minuty, aż łosoś będzie ładnie przyrumieniony, ale nadal różowy.

Podawaj łososia na ciepłych talerzach, maczając soki.

Uwagi do przepisów

Przedruk za zgodą Jacques Pépin Heart & Soul in the Kitchen Jacques Pépin, copyright (c) 2015. Opublikowany przez Rux Martin / Houghton Mifflin Harcourt.

(Źródło zdjęcia: Tom Hopkins)

Znajdź książkę Jacques’a:

→ Jacques Pépin Heart & Soul in the Kitchen: Jacques Pépin