Właśnie wróciłem do domu z dwutygodniowej podróży do kraju Tajwanu, podjętej w jednym celu, by przedrzeć się przez wyspę. Spędziłem czas na odkrywaniu nieznanej mi kuchni, która czasami była trochę przerażająca, a przy okazji wręcz niejadalna. Nie chcę obrazić; w rzeczywistości podróż była niesamowita. Chodzi o to, że czasami spożywanie jedzenia, które różni się od twojego własnego, oznacza podjęcie skoku wiary.

I skok wiary, który wziąłem! Wymagało to trochę zachęty ze strony Skype od mojego chłopaka, ale moim zadaniem było wypróbowanie wszystkiego (dobrze, prawie) wszystko, co przyszło po mojej myśli. W końcu odkryłem niesamowite potrawy, których nigdy bym nie spróbował inaczej. Teraz mam listę przepisów na pranie, na które nie mogę się doczekać, aby przystosować się do mojej amerykańskiej kuchni, ale w międzyczasie pragnąłem smacznego, dekadenckiego, dobrego, staroświeckiego, wygodnego jedzenia..

Po dwóch długich tygodniach spędzonych poza moją kuchnią – i prawie wyłącznie w restauracji – bardzo potrzebowałem domowego posiłku. Coś kojącego i znajomego, co przenosi mnie z powrotem do dzieciństwa. Pod koniec dnia nie mogłem wymyślić niczego lepszego niż wielka miska z wołowiny stroganoff, aby ogrzać moje kości. Ale widzisz, nie tylko jakakolwiek wołowina stroganowa.

Wychowałem się na wersji dość tradycyjnej jak na owe czasy: mielona wołowina, wstępnie pokrojone grzyby guzikowe, puszka zupy grzybowej i karton ze śmietaną. Ta-da! Kolacja została zakończona. I szczerze mówiąc, ilekroć moja mama to robi, jest to wciąż jedna z moich ulubionych rzeczy.

W moim przepisie stworzyłem jednak coś, co można uznać za miłosne dziecko gulasz wołowy-stroganow. Nigdy nie byłem w stanie oprzeć się wszystkiemu, co ugotowałem nisko i wolno. Bez względu na to, czy są to krótkie żeberka, czy chili, im więcej czasu potrzeba na gotowanie, tym lepiej smakuje (witaj, wędzonko!). Więc zamiast zwykłego mielonego mięsa, skończyłem z soczystą duszoną wołowiną, dużymi grzybami mięsnymi i bogatym kremowym sosem. Sparowałem ją ze świeżą pappardelle zamiast zwykłych klusek jajecznych i dużą butelką hiszpańskiego czerwonego wina. Powiedziałbym, że to dobre jedzenie, w porządku.

I wiem, że to trochę za ciepłe, żeby niektórzy z was to zrobili, ale zimna pogoda jest tuż za rogiem. Odłóż ten przepis na czas, kiedy potrzebujesz dużego posiłku i dużego uścisku. Obiecuję, że warto poczekać.

Jak o tobie? Jaka jest Twoja wygoda, kiedy potrzebujesz czegoś ciepłego i znajomego?

Braised Beef Stroganoff z Pappardelle

Służy od 4 do 6

 • Olej roślinny lub oczyszczone masło

 • 2 funty

  braising wołowina (użyłem barku bez kości)

 • 3 łyżka stołowa

  mąka

 • 1 Puchar

  czerwone wino

 • 2 kubki

  niesolony bulion wołowy

 • 4 łyżka stołowa

  masło

 • 1

  cebula, posiekana w kostkę

 • 1 funt

  grzyby (użyłem ostrygi, shitake i cremini), oczyszczone i pokrojone w plastry

 • 1

  (8 uncji) kartonowa śmietana (ja użyłem światła)

 • Sól koszerna

 • Świeżo zmielony czarny pieprz

 • Gotowane pappardelle

 • Pietruszka liściasta, do dekorowania (opcjonalnie)

Rozgrzej piekarnik do 300 °.

Zamrozić wołowinę na około 20 minut, co ułatwi rzucanie kostkami. Pokrój mięso na 1-calowe kostki. Pat suche i doprawiać obficie solą i pieprzem.

Podgrzej kilka łyżek oleju roślinnego lub klarowanego masła w dużym holenderskim piekarniku na dużym ogniu. Podsmaż kostki wołowe ze wszystkich stron, aż będą dobrze zarumienione, ale nie ugotowane, około 3 -5 minut, w razie potrzeby pracując partiami. Dodaj całą wołowinę i jej soki do holenderskiego piekarnika.

Gdy ciepło jest nadal na wysokim poziomie, dodaj mąkę i gotuj przez minutę, aż nie pozostanie widoczna biała. Wlać wino do deglaze patelni, a następnie zmniejszyć o połowę, około 10 – 15 minut. Dodać bulion wołowy i doprowadzić do wrzenia. Przykryj garnek i przenieś go do piekarnika. Gotuj przez około 2,5 godziny, aż mięso będzie wyjątkowo miękkie. Pozostawić mieszaninę do ostygnięcia na około 15 minut. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Podczas gdy mieszanka wołowa chłodzi, podgrzej masło na średnim ogniu na dużej patelni i podsmażaj cebulę, aż zaczną mięknąć. Dodaj grzyby i kontynuuj gotowanie do uzyskania złotobrązowego i delikatnego, około 12 minut. Dodaj ugotowane grzyby do sosu wołowego. Wlać filiżankę sosu wołowego do śmietany; następnie złóż mieszaninę z kwaśną śmietaną z powrotem do reszty sosu wołowego. Skosztuj i dostosuj końcowe przyprawy. W razie potrzeby delikatnie podgrzej ciepłe powietrze o niskiej do średniej niskiej temperaturze. Podawaj na gotowanym pappardelle lub makaronach jajecznych. Udekoruj świeżo posiekaną natką pietruszki, jeśli chcesz.

Związane z: Upadek gotowania: 12 klasycznych przepisów kulinarnych

(Zdjęcia: Nealey Dozier)