(Image credit: Apartment Therapy)

Ten bogaty, kremowy sos do makaronu był wynikiem eksperymentu. Chcieliśmy zrobić kremową, grzybową pastę z makaronem bez kremu. Staramy się nieco lepiej obserwować naszą dietę, a podczas jedzenia makaronu nie trzeba było poddawać się śmietance, prawda?

Kremowość i grubość sosu można uzyskać dzięki wielu metodom. Jednym z nich jest krem ​​- popularny składnik Alfredo i innych kremowych sosów. Niektóre dodatki do makaronu, takie jak carbonara, wykorzystują jajka do zagęszczania i dawania bogactwa.

Jedną z lżejszych opcji jest sos lub zasmażana mąka. Widzieliśmy to jako zbyt trudne. Pshaw! Zasmażka to nic innego, jak małe masło i mąka, gotowane na małym ogniu, dopóki ziarna mąki nie puchną. Następnie są one ubijane razem z gorącym płynem, ziarna pęcznieją, aby zagęścić sos i voilá! Masz gruby, kremowy sos do makaronu bez zbyt dużej ilości tłuszczu.

Większość tego sosu to białe wino, rosół i grzyby. Nie używamy dużo grzybów – są drogie, a tylko kilka zrobi tutaj, by nadać smak.

Wynik? Jedwabisty, gęsty i kremowy sos do makaronu – pełen zębatych grzybów i odrobiny zielonej pietruszki. Dominuje smak wina, dzikich grzybów i czarnego pieprzu – a to nie jest zbyt tłuste! Daje ci wymówkę na dużo sera…


Sos Sosny z Dzikich Mushroom

Służy 4

 • 1 1/2 uncja

  suszone grzyby

 • 1 Puchar

  rosół z kurczaka, warzyw lub wołowiny, gotowanie

 • 1 Puchar

  białe wino

 • 2 łyżka stołowa

  Masło podzielić

 • 3 8 uncji

  paczki z białymi guzikami lub pieczarkami portobello, myte i siekane

 • 4

  duże szalotki, mielone

 • 4

  duże ząbki czosnku, mielone

 • 2 łyżka stołowa

  posiekany szałwia

 • 3 łyżka stołowa

  mąka

 • 1/2 Puchar

  posiekaną natkę pietruszki

 • Sól i świeży mielony czarny pieprz

Pokruszyć suszone grzyby do szklanej miski lub miarki i zalać wrzącym bulionem. Pozostaw strome przez co najmniej 20 minut. Odsącz i odłóż spuszczoną ciecz. Wymieszać odsączoną ciecz z białym winem.

Podgrzej łyżkę masła na dużej, ciężkiej patelni na średnim i wysokim ogniu. Dodaj posiekane guziki lub grzyby portobello i pozwól usiąść, bez mieszania, przez około 4 minuty lub do momentu, aż całkowicie zaczną zrumienić się z jednej strony. Mieszaj i pozwól im gotować po drugiej stronie – znowu, bez mieszania – przez około cztery minuty. Dodaj szalotki, czosnek, szałwię i przesiane grzyby. Zmień ogień na niski i gotuj, aż wszystkie będą pachnące i miękkie.

Dodaj drugą łyżkę masła, a po stopieniu dodaj mąkę. Szybko mieszaj, pozwalając, aby mąka zagęściła się masłem do pasty. Przygotuj śmigacz! Powoli wlej bulion z grzybami i białe wino, szybko jedząc. Gotować na średnim ogniu, ubijac, aż mieszanina zgęstnieje. Powinien gęstnieć do konsystencji gęstego sosu.

Dodaj posiekaną natkę pietruszki, mieszając aż do zwiędnięcia. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Podawaj natychmiast makaron z dużą ilością świeżego parmezanu.

(Image credit: Apartment Therapy)