(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

To prawda: pisarze książek kucharskich faktycznie gotują z własnych książek. Trzymam kopie książek, które napisałem z bliska w mojej kuchni, z uszami i psimi uszami. Jedną z recept, które robię w kółko, jest nocny chleb bez zagniatania The Kitchn Cookbook. Pomiędzy porannym tostem, szkolnym lunchem, popołudniowymi przekąskami i wycieraniem wieczornej zupy, z łatwością możemy co tydzień przedmuchać kilka bochenków tego.

Podobnie jak wiele przepisów w naszej książce, ta ma odmiany i uwielbiam mieszać z mąką. Cała pszenica jest najprostsza i dziś dzielę się z tobą tym przepisem.

(Źródło zdjęcia: Sara Kate Gillingham)

Kucharze domowi zawdzięczają dług wdzięczności Jimowi Laheyowi za jego niesamowity chleb bez ugniatania. Przepis ten przetoczył się przez internet jak pożar kilka lat temu, a nasze posty na ten temat zawsze pobudzają długie rozmowy w sekcjach komentarzy. Przepis, który tu udostępniamy, jest riffem oryginalnego przepisu pana Laheya, ale zawiera wszystkie wskazówki i triki, które udało nam się zdobyć w latach od kiedy go po raz pierwszy stworzyliśmy..

Ten chleb można dostosować do niemal każdego harmonogramu. Jeśli jesteś spragniony czasu, dodaj nieco więcej drożdży, aby skrócić czas wzrostu o połowę. Lub postępuj według przepisu, ale daj sobie trochę więcej czasu i wrzuć ciasto do lodówki, aż będziesz gotowy do upieczenia.

→ Instrukcje krok po kroku: jak zrobić chleb bez zagniatania


Pieczywo bezgrzebne z całej pszenicy

Sprawia, że ​​1 bochenek

 • 1 1/2 kubki

  woda

 • 1/4 łyżeczka

  aktywne suche lub natychmiastowe drożdże

 • 2 kubki

  mąka uniwersalna

 • 1 Puchar

  mąka pełnoziarnista

 • 1 1/4 łyżeczki do herbaty

  Sól

Wymieszać wodę i drożdże w dużej misce i pozostawić do rozpuszczenia drożdży około 5 minut. Dodaj mąkę i sól. Wymieszać w bardzo mokrym, kudłatym cieście. Upewnij się, że cała mąka została włączona; ciasto powinno czuć się lepkie w dotyku.

Przykryj miskę i ustaw ją w ciepłym miejscu, z dala od ruchu kuchennego na 12 do 18 godzin. Po wyrośnięciu ciasto może być przechowywane w lodówce do 3 dni, jeśli nie masz czasu, aby go upiec od razu.

Obróć ciasto na lekko posypaną mąką powierzchnię. Odkurz ręce mąką. Zaczynając od najbliższej krawędzi, podnieś ciasto i złóż je. Następnie podnieś krawędź najdalej od siebie i złóż ją również na cieście. Powtórz z krawędziami po lewej i prawej stronie. Ciasto powinno trzymać się w zgrabnym opakowaniu. Najlepiej obficie posyp mąką i przykryj czystą bawełnianą ściereczką. Niech ciasto wzrośnie do podwojonego, około 2 godzin (nieco dłużej, jeśli schłodzone z lodówki).

Kiedy zauważysz, że ciasto prawie uniesie się do góry, włóż do piekarnika 3 1/2-kwartowy (lub większy) holenderski piekarnik lub ciężki garnek z pokrywką do pieczenia i podgrzej piekarnik do 475°fa.

Aby upiec chleb, bardzo ostrożnie wyjąć garnek z piekarnika z rękawicami kuchennymi i zdjąć pokrywkę. Odkurz ręce mąką i zgarnij ciasto z blatu. Jest ok, jeśli się trzyma; Skrobak ławkowy może pomóc przenieść ciasto. Upuść szwy ciasta w holenderskim piekarniku. Uważaj, aby nie dotykać gorących stron garnka rękami.

Przykryj garnek i wróć do piekarnika. Piec przez 30 minut. Zdejmij pokrywkę i kontynuuj pieczenie przez kolejne 15 do 30 minut, aż bochenek stanie się głęboki, złoty kolor. Nie bój się, aby w plamach uzyskać naprawdę ciemnobrązowy kolor. Jeśli nie masz pewności, czy skończyło się pieczenie, możesz również sprawdzić, czy temperatura wewnętrzna wynosi 200°F na termometrze z odczytem natychmiastowym.

Wyjmij bochenek z holenderskiego piekarnika za pomocą odpornych na wysoką temperaturę szpatułek i potholder. Przenieś na stojak z drutu, aby zakończyć chłodzenie. Zaczekaj, aż kromka ostygnie do temperatury pokojowej.

Uwagi do przepisów

Wypróbuj inne mąki, takie jak żyto i orkisz, zamiast maksymalnie połowy mąki uniwersalnej.