Z trzy Potlucks do grillowania w ten weekend, myślałem o potrawach, które mogą służyć tłumowi, są łatwe w transporcie i nie są zbyt skomplikowane, aby gotować w tej upalnej pogodzie (cokolwiek, aby uniknąć włączania pieca lub piekarnika!). Moje rozwiązanie? Prosty, ale orzeźwiający letni arbuz oprószony chile, solą i limonką.

Przyprawowe owoce z chile papryki i soli są powszechne w miejscach takich jak Azja Południowo-Wschodnia i Meksyk. Jeśli wcześniej tego nie wypróbowałeś, czeka Cię przyjemność! Ciepło i sól wydobywają soczystą słodycz arbuza, a ja lubię też dodawać skórki z limonki i soku, aby uzyskać dodatkowy cios. Jeśli masz nieszczęście nieudanego arbuza, jest to świetny sposób, aby nadać mu trochę życia.

Nie musisz też zatrzymywać się na arbuzie. Połączenie pikantności chile, soli i limonki jest fantastyczne w przypadku innych owoców, takich jak ananas, kantalupa, mango, papaja i ogórek.

W przypadku chile w proszku lubię używać czegoś nieco słodkiego przy stosunkowo niskim ogniu. Chimayó to dobry wybór, podobnie jak ancho. Można również użyć mniejszej ilości cieplejszego pieprzu, np. Cayenne lub aleppo. Tylko pamiętaj, aby unikać chili w proszku, który zawiera inne składniki, takie jak kminek i oregano.

Arbuz z Chile, solą i wapnem

Służy około 5

 • 1 łyżka

  koszerna sól lub inna gruboziarnista sól

 • 1 1/2 łyżeczki do herbaty

  mielony pieprz chile

 • Zest i sok z 1 wapna

 • 1

  (10 funtów) arbuza, pokrojonego w kliny

 • Wapno i listki mięty do dekoracji (opcjonalnie)

Połącz sól, pieprz chili i skórkę limetki w moździerzu i tłuczku. (Jeśli nie masz moździerza i tłuczka, możesz drobno posiekać skórkę limonkową i użyć widelca do wymieszania go z solą i chile w proszku).

Ułóż kliny arbuza na talerzu i skrop sokiem z limonki. Posyp chile mieszankę na wierzchu. W razie potrzeby udekoruj klapami limonkowymi i listkami mięty.

Podawaj natychmiast lub w lodówce, aż będzie gotowa do podania.

Uwagi do przepisów

Aby służyć jako przystawka: Pokrój arbuza w kwadraty, skrop go sokiem z limonki i włócznią z wykałaczkami. Mieszanka Chile może być posypana bezpośrednio na arbuz, podawana w misce zanurzeniowej z boku lub rozłożona na talerzu jako “łóżko” do arbuza.

Aby służyć jako sałatka: Pokrój arbuza na kawałki i podrzuć sokiem z limonki, mieszanką chilli i szyfonem z liści mięty.

(Zdjęcia: Emily Han)