W tym tygodniu rozmawiamy o lokalnych jabłkach i nie mogliśmy pozwolić, aby tydzień minął bez wzmianki o jabłkach z krabów. Jabłka krabowe to dzikie, wiśniowe owoce, skupione na drzewach w całym sąsiedztwie o tej porze roku. Drzewa są cenione za ich twardość i wspaniałe kwiaty, ale owoce zwykle marnują się. Czy kiedykolwiek próbowałeś surowego jabłka kraba? Tak kwaśny, że sprawi, że twoje usta będą marnieją, a twoje oczy będą się ściskać!

Ale istnieje bardzo dobre zastosowanie dla jabłek kraba, które znaleźliśmy i jest to absurdalnie łatwe.

Jedynym standardem kulinarnym dla jabłek krabowych jest galaretka. Są bardzo bogate w pektyny, więc łatwo żelują w gęstą, pikantną, pyszną galaretkę.

Nie mieliśmy jednak wystarczającej ilości owoców na galaretkę i nie chcieliśmy wierzyć, że to dla nich jedyny pożytek. Podczas badania pieczonych jabłek i innych pomysłów odkryliśmy przepis na krabowe jabłka w koszulce.

• Uzyskaj oryginalny przepis:
Chardonnay Crab Apples Recipe Tips

Teraz brzmiało to bardziej obiecująco! W rzeczywistości pomysł był bardzo atrakcyjny. Mieliśmy gościa na kolację, a my już serwowaliśmy pesto z kozim serem i krakersami, a słodko-cierpkie jabłka wydawały się dobrym dopełnieniem. Wielkość tych jabłek była równie dobra dla przekąsek; łodygi były cały czas przymocowane, jak czereśnie, i zrobiłyby doskonały mały kęs.

Wprowadziliśmy jednak kilka poprawek do oryginalnej receptury. Dodaliśmy różne przyprawy i użyliśmy słodszego wina.

Wynik? Nawet lepsze, niż się spodziewaliśmy. Z mniej niż dziesięcioma minutami pracy mieliśmy miskę gotowanych czerwonych jabłek z krabów, o wiele słodszych, bo gotujemy na wolnym ogniu w winie i przyprawach. Zachowały wiele ze swojej pierwotnej cierpkości, ale pojawiła się nowa słodycz i nuta cynamonu. Były też znacznie bardziej miękkie, jak zolowane lizaki z jabłkami. Jedliśmy je prosto z łodyg, jedząc słodkie mięso i zostawiając szorstkie rdzenie z drobnymi ziarnami w środku.

Oto nasz zmieniony przepis. Naprawdę polecamy to na jesienne przyjęcia, przekąski, a nawet deser. Byłoby to cudownie serwowane z słodkim kremowym serem. Oni też mają się dobrze.

Krab jabłek poached w słodkie wino

robi 1 funt


1 funta wielkości jabłek krabowych, łodygi wciąż przyczepione.
1 szklanka słodkiego Rieslinga
1/2 szklanki białego cukru
1 laska cynamonu, podzielona na pół
5 całych ząbków
Zest of 1 orange
Szczypta soli

Umyj jabłka i odłóż na bok. Połącz wino, cukier, przyprawy i sól. Doprowadzić do duszenia, mieszając. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, dodaj jabłka. Przykryj i obróć do niskiego poziomu. Gotować przez 5 minut, sprawdzając często pod koniec. Usuń, gdy jabłka staną się delikatne – tuż przed tym, jak ich skórki zaczną strzelać.

Włóż jabłka i ich soki do lodówki i pozwól całkowicie ostygnąć. Będą przechowywane przez kilka dni.

Związane z: Przepis: Tarte Aux Pommes

(Zdjęcia: Faith Durand)