Słodko pikantny i smaczny, świeżo wyciśnięty jabłkowy cydr wyrasta obecnie na rynkach greenmarket i sklepach spożywczych. Równie pyszna, wypita na zimno prosto z lodówki, lub ogrzana nad piecem z odrobiną przyprawy, ta sezonowa uczta to coś, na co naprawdę czekam na każdą jesień.

Wszystko to sprawiło, że pomyślałem: ciekły składnik tego dobra musi mieć jakiś poważny potencjał koktajlowy. Przeglądając Internet okazało się kilka szczególnie smacznie brzmiących opcji:

  • Przyprawiony jabłecznik: jabłkowy, cynamonowy, anyżowy, goździkowy, ciemny rum, pomarańcze (z archiwów The Kitchna)
  • Sagatiba Autumn Breeze: jabłkowy, cachaca, cynamonowy likier, sok żurawinowy, sok z limonki (przez stronę Sagatiba)
  • Northern Spy: jabłkowy, applejack, sok z cytryny, brandy z moreli (przez Poważne jedzenie)
  • Apple Cider Cocktail: cydr jabłkowy, Calvados, brandy, sok cytrynowy, syrop klonowy (od Williams-Sonoma’s Wakacyjne rozrywki, via Pittsburg Post-Gazette)

Ale tak kuszące jak te przepisy brzmiały, szukałem czegoś szybkiego i prostego, które można by pomylić z minimalną ilością składników – a najlepiej rzeczy już pod ręką. Potem natknąłem się na Stone Fence. Pochodzący z czasów rewolucji amerykańskiej, ten jest staruszkiem, ale dodatkiem: bogatą i świeżą degustacją – idealną ucztą na jesienny dzień.

Ogrodzenie z kamienia (przyjęty z Chłonąć! autor: David Wondrich)
(robi jeden koktajl)

2 uncje burbona (rum lub brandy to inne opcje)
świeży jabłkowy cydr (około 5-6 uncji)

Wlej burbona do szklanki Old Fashioned lub Collins, dodaj dwie lub trzy kostki lodu i doładuj z jabłecznikiem. Delikatnie wymieszać.

Jaki jest twój ulubiony sposób na picie jabłkowego cydru?

Związane z: Przepis: Spiced Apple Cider

(Zdjęcia: Nora Maynard)

-Nora