Wiesz, że uwielbiamy bazylię, więc oczywiście uwielbiamy też pesto, szczególnie w okresie letnim. Ale pesto ma trochę za dużo tłuszczu, żeby jeść codziennie.

Ostatnio rzucaliśmy sobie wyzwanie, aby stworzyć niskotłuszczowe pesto, które tak bardzo lubimy, jak prawdziwe.

Problem z większością niskotłuszczowych receptur pesto polega na tym, że po prostu nie mają tego uderzenia bazyliowego smaku lub nie są bardzo kremowe. Większość z nich zastępuje olej czymś mniej kalorycznym, ale jogurt jest zbyt pikantny, a bulion z kurczaka nie ma bogatej jamy ustnej, którą tak bardzo kochamy.

Korzystając z Calorie-count.com przeanalizowaliśmy podstawowy przepis na pesto, aby znaleźć tylko 4 łyżki stołowe zawierające 237 kalorii i 25 gramów tłuszczu. To dużo tylko dla jednego składnika posiłku. (I jeśli kiedykolwiek oglądałeś kucharkę Ina Garten, wiesz, że kiedy mówi, że dodaje filiżankę oliwy, to często wygląda na coś więcej niż filiżankę!)

Nie osiągnęliśmy jeszcze pełnego sukcesu, ale udało nam się wymyślić recepturę o niższej zawartości tłuszczu, która nadal mocno pasuje do letniej bazylii, którą tak bardzo kochamy. Nasza obecna wersja ma tylko 132 kalorie i 11,8 grama tłuszczu na 4 łyżki, czyli około połowy tradycyjnego rodzaju.

Używamy tylko odrobiny sera ricotta i trzymamy trochę oliwy i parmezanu. Ale pomijamy tradycyjne orzeszki piniowe – choć kochamy ich smak, po prostu nie nadawały się do ich kalorycznej wagi.

Przepis: Dolna Fat Basil Pesto
sprawia, że ​​około 1 kubek

2 szklanki świeżych liści bazylii, pakowane
2 średnie ząbki czosnku
1/4 szklanki częściowo szarej ricotty
3 łyżki dobrej oliwy z oliwek
1 uncja parmezanu, tarty
1/4 łyżeczki soli koszernej
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

W robot kuchenny, aż bazylia i czosnek do zmielenia. Dodaj ricottę i użyj rurki zasilającej, aby przesączyć w oliwie z oliwek i wodzie. Zamieszaj ser i przyprawy i podawaj. Jeśli podajesz makaron, dodaj kilka łyżek wody z makaronem, aby poluzować sos.

***
Choć jesteśmy bardzo zadowoleni z faktury i smaku, nadal chcielibyśmy, aby było trochę zdrowiej, więc możemy cieszyć się nim częściej. Chcielibyśmy usłyszeć wszelkie sugestie na temat tworzenia wspaniałego, niskotłuszczowego pesto!

Powiązane: Zdrowsze gorące skrzydła

Zdjęcie: Nina Callaway