Nie rozmawiamy tu o restauracjach ani nie recenzujemy ich w The Kitchn (chodzi nam tylko o domową kuchnię) – ale to nie znaczy, że nie odwiedzamy ich ani nie cieszymy się nimi! Wiele inspiracji czerpiemy również z restauracji, zwłaszcza gdy utknęliśmy w kolacji. Dlaczego nie zwrócić się do menu restauracji dla inspiracji?

Czasami, gdy zmieniają się pory roku, utknęłam w schemacie powtarzania się z kolacjami. Zawsze interesuje się przejście do ulubionej restauracji i zobaczenie, jak odzwierciedlają one obecny sezon w menu. Zawsze interesujące jest również to, jak szef kuchni organizuje menu, a jakie dania główne są podawane z głównymi daniami itd..

Teraz, czy gotuję jak szef kuchni w restauracji z formalnie prezentowanymi potrawami i obfitymi ilościami masła? Nie. Czy mam do dyspozycji wszystkie zasoby wysokiej klasy restauracji? Absolutnie nie. Ale jest interesująca i czasami pouczająca, by przyjrzeć się cotygodniowemu lub nocnemu menu w restauracji – często uderzają mnie świeże kombinacje składników, których nie pomyślałabym, żeby połączyć, lub przez składnik, o którym nic nie wiem..

Ale dlaczego nie po prostu czytasz książkę kucharską, pytasz. No cóż, czasami nieznana jakość menu w restauracji to najciekawszy aspekt. (Tak tajemniczy – te pory z bottarga, cokolwiek robią z tymi dwoma składnikami, zastanawiam się? Itd.) Możecie sobie wyobrazić, co to może być danie.

Kilka restauracji, które lubię szukać inspiracji:

• Lucques – szczególnie menu niedzielnej kolacji. W Los Angeles.
• Chez Panisse – Zawsze interesujące, świeże, z książkami kucharskimi, do których się odnoszą, edukacyjne! W Berkeley.
• Kuchnia Rigsby’s – Lokalna dla mnie i zawsze pocieszająca, a jednocześnie pyszna.

Poza tym śledzę na bieżąco całkiem sporo restauracji za pośrednictwem Twittera, który jest naprawdę użytecznym sposobem korzystania z Twittera. Jako że restauracje i szefowie kuchni publikują na bieżąco specjały z ostatniej chwili, inspirowane rynkami i sezonem, często się inspiruję.

Czy zdarza Ci się kiedyś skontaktować z pewnymi restauracjami lub szefami kuchni, aby odświeżyć inspirację kulinarną? Jeśli tak, to gdzie lubisz patrzeć?

Związane z: Aperitif Cocktail: The Bittercup

(Zdjęcia: członek Flickr monkeycat! Licencjonowany do użytku na licencji Creative Commons; witryna internetowa Lucques)