Jak gotować doskonały stek w piekarniku

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Kiedyś uważałem, że obfite kolacje ze stekami to posiłek najlepiej spożywany w restauracjach. Och, jakże się myliłem! Przyszłam, aby dowiedzieć się, że gotowanie stek w domu było nie tylko zaskakująco łatwe, ale wyniki przekroczyły moje wypełnione stekiem marzenia. Oto siedem pomocnych wskazówek, które poprowadzą Cię przez robienie najlepszego domowego steku swojego życia.

1. Kup najlepszy kawałek mięsa, jaki możesz.

Gotowanie dobrego steku zaczyna się od kupienia dobrego kawałka mięsa. A decydowanie, co stanowi dobrą porcję mięsa, zależy od tego, czego szukasz. Wolisz jedzenie bez kości lub kości? Szukasz stek, który jest super miękki i tłusty lub o nieco bardziej szczupły, z dużym, mocnym smakiem? Przeczytaj zanim przejdziesz do sklepu i nie bój się poprosić o pomoc swojego rzeźnika – nawet jeśli jesteś w swoim zwykłym sklepie spożywczym.

Ucz się więcej: Zakupy na stek? Oto 4 cięcia, które powinieneś wiedzieć

2. Aby uzyskać jeszcze lepszą skórkę, steki powinny być jak najbardziej suche przed gotowaniem.

Bez względu na to, ile czasu poświęcisz na przygotowanie steku, skorzystasz z bardzo suchej powierzchni. Umieść stek na papierowym talerzu wyłożonym ręcznikiem i posyp go solą, zanim pozwolisz mu usiąść przez 30 minut. Tuż przed gotowaniem poklep mięso jeszcze większą ilością ręczników papierowych, aby było całkowicie suche. Niezależnie od tego, sucha powierzchnia jest sekretem jeszcze lepszej skorupy.

Ucz się więcej: Jak gotować stek na płycie

Jak gotować doskonały stek w piekarniku

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

3. Zacznij od gorącej patelni.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z kuchenki, czy z piekarnika, będziesz chciał, aby Twoja żeliwna patelnia była bardzo gorąca, zanim pomyślisz o dodaniu mięsa. Gdy mięso zbliża się do temperatury pokojowej, podgrzej patelnię pod broilerem (dla steku gotowanego w piecu) lub na wysokim płomieniu (dla metody kuchenki) przez około 10 minut. Zaczynając od gorącej patelni, mięso lepiej smakuje, tworząc ostre krawędzie, które tworzą dobry stek, czemu nie można się oprzeć.

Dowiedz się, jak gotować stek bez grilla

  • Jak gotować doskonały stek w piekarniku
  • Jak gotować stek na płycie

4. Nie bój się odwrócić mięsa.

Podczas pieczenia steku na kuchence, najlepsze rezultaty daje wielokrotne przewracanie mięsa. Częste odbijanie może rzeczywiście poprawić teksturę i zapobiegać wysychaniu steku, ponieważ żadna ze stron nie ma wystarczająco dużo czasu, aby stracić dużo ciepła lub pochłonąć nadmiar ciepła.

Ucz się więcej: Ile razy powinieneś naprawdę odwracać swój stek

5. Użyj termometru, aby zagwarantować doskonały poziom zadowolenia.

Odgadnij zgadywanie, jak wyczuwać mięso i sięgnij po termometr natychmiastowy. Po włożeniu do najgrubszej części stek, jest to najdokładniejszy wskaźnik do osiągnięcia doskonałego stek ugotowanego dokładnie tak, jak lubisz..

Ucz się więcej: Zabierz zgadywanie z gotowania mięsa za pomocą tego przewodnika

Oto jak (i ​​dlaczego) pokroić mięso na ziarno

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

6. Podaj go od razu!

Mam cię! Myślałeś, że powiemy ci, żebyś wypił stek, żeby soki mogły się rozpowszechniać? Po przeczytaniu tego znakomitego artykułu o spoczynkowym mięsie od Meathead w Amazing Ribs, jesteśmy fanami jak najszybciej zdobyć mięso z patelni do talerza. Podobnie jak Meathead, zgadzamy się, że “odpoczynek” faktycznie działa przeciwko mięsu, pozostawiając go zimnym, zmiękczając ciężko zarobioną skórkę i rozgotowując go. Dobra wiadomość jest taka, że ​​od razu możesz zjeść swój stek! A jeśli kończy się to “odpoczynkiem”, to naprawdę nic wielkiego, ponieważ robiliście niesamowity sos z patelni, prawda?

Opanuj sos panierowy: Jak zrobić sos z patelni do panierki

7. Zawsze ciąć stek na ziarno.

To jest ostatni krok przed zatopieniem zębów w tym soczystym steku, który właśnie ugotowałeś, i jest to kluczowy. Krojenie mięsa na (lub przez) ziarno, a nie za pomocą ziaren, powoduje, że mięso staje się delikatniejsze i mniej żucia.

Ucz się więcej: Oto jak (i ​​dlaczego) pokroić mięso na ziarno


Nasze 15 Essential Steak Recipes