Czy kiedykolwiek przygotowałeś danie, które pachniało wspaniale, ale smakowało płasko, nieciekawie lub jednowymiarowo? Nie poddawaj się temu przepisowi! Następnym razem, spróbuj wzmocnić smak za pomocą kilku z tych technik…

Kiedy mówimy o “budowaniu smaku”, niekoniecznie oznacza to dodawanie lub zmienianie składników w oryginalnej recepturze. Naprawdę mówimy o technikach gotowania, które tworzą głębię i wymiary w naczyniu, i które pomagają nam trafić w nuty o wysokim, średnim i niskim smaku.

Są to podstawowe techniki, z których będziesz korzystać, gdy będziesz wzrastał jako kucharz:

1. Napieprzanie mięsa – Podczas gotowania mięsa, znalezienie czasu na zerknięcie na zewnątrz doda niebiańskiej głębi smaku do ostatecznego dania.

2. Deglazing the Pan – Ta ciemna warstwa w dolnej części pan może Popatrz jak spalone jedzenie, ale tak naprawdę karmelizowane kawałki ze wszystkiego, co gotowałeś. Po deglazowaniu kawałki te rozpływają się w tle i tworzą pikantną bazę smakową w naczyniu.

3. Karmelizowanie cebuli – Podobnie jak pieczenie i degazowanie, karmelizująca cebula i inne warzywa poprzez ich gotowanie powoli dodają głębi potraw i dodają do dna ciekawe smaki dymne i orzechowe..

4. Opiekanie przypraw – To wydobywa naturalne oleje w przyprawach i zwiększa ich aromat w końcowym naczyniu. Najskuteczniej jest grzać całe przyprawy, a następnie mielić je.

5. Zmniejszenie sosu – Redukcja koncentruje wszystkie smaki w sosie. Wysokie, średnie i niskie nuty zostają wzmocnione, co poprawia ogólny smak sosu.

6. Solenie do smaku – Sól zmniejsza nasze postrzeganie goryczy w potrawach. Jeśli dodałeś już całą sól, o której mowa w przepisie, spróbuj dodać pół łyżeczki soli lub więcej, a następnie sprawdź, czy zauważysz różnicę.

7. Dodanie kwaśnych i pikantnych składników – Te również podkreślają wysokie dźwięki. Jeśli dodałeś już sól i nadal uważasz, że twoje danie potrzebuje “czegoś małego”, spróbuj dodać wyciskanie cytryny, odrobinę octu lub kilka koktajli z sosem Tabasco.

8. Dodanie odrobiny wina – Podobnie jak dodanie kwaśnego składnika, plusk czerwonego lub białego wina może rozjaśnić smaki w naczyniu.

Jakie inne sposoby budujesz w swoim smaku??

Związane z: Medytacja weekendowa: intuicyjne gotowanie i doskonała sałatka

(Zdjęcie: członek Flickr zenobia_joy na licencji Creative Commons)