Brązowe masło to jeden z tych magicznych sekretnych składników, które po prostu wydają się wzmacniać smak niemal wszystkiego – słodkiego lub pikantnego. Ma bogaty orzechowy smak, a aromat jest nie z tego świata. Co jeszcze lepsze, to bardzo proste…

Aby uzyskać brązowe masło (zwane także beurre noisette), po prostu zacznij topić masło na średnim ogniu. Użyj patelni z jasnym dnem, abyś mógł śledzić kolor. Od czasu do czasu obracaj patelnię, aby mieć pewność, że masło gotuje się równomiernie.

Gdy masło się rozpuści, zacznie się pienić. Kolor będzie przechodził od cytrynowego do żółtobrązowego do ostatecznie brązowego. Gdy poczujesz ten orzechowy aromat, zdejmij patelnię z ognia i przenieś brązowe masło do miski odpornej na ciepło, aby ostygł.

Stałe składniki mleka będą szybciej gotować, a zobaczysz je na dnie patelni jak resztki w butelce wina. Kiedy przenosisz brązowe masło do nowego pojemnika, spróbuj zostawić jak najwięcej tego osadu na patelni. Możesz również odcedzić masło przez drobny oczkowany sitko lub ścierkę do sera, aby usunąć wszystkie cząsteczki.

Z drugiej strony, niektórzy ludzie lubią lekko przypieczony smak, który te cząstki dają masłowi! Spróbuj obu sposobów, aby zobaczyć, co chcesz.

Łatwo jest zrumienić tylko to, czego potrzebujesz do swojego przepisu, ale możesz również zrumienić duże partie masła za jednym razem. Przechowuje się przez dłuższy czas w lodówce lub można go zamrozić w tacach na kostki lodu.

Możesz użyć brązowego masła w prawie każdym przepisie, który wymaga masła, w tym ciasteczek, ciast lub sosów. Uwielbiamy łyżki trochę nad makaronem, daniami rybnymi, a nawet gotowanymi na parze warzywami. Jest również doskonałym środkiem do smarowania pieczywa na kolację, gdy jest zmieszany ze zwykłym masłem!

Jak lubisz używać brązowego masła?

Związane z: Podstawowe techniki: osiem sposobów na budowanie smaku

(Zdjęcie: Emma Christensen for the Kitchn)