Stojąc przed wielką kupą liściastego zielonego chardusa i wiedząc, że trzeba go jakoś pokroić w plasterki, można poczuć się trochę zniechęcająco. Ale to naprawdę dużo łatwiejsze niż mogłoby się wydawać! Oto, jak to robimy:

Po pierwsze, daj dobry boazon w zlewie. Nawet warzywa kupione w sklepie spożywczym mogą przenosić dużo piasku i brudu w liściach. Zwykle wypełniamy zlew ciepłą (nie gorącą) wodą i nadajemy chardowi dobry jęk. Pył spłukuje się i opada na dno.

Używamy ręcznika kuchennego, żeby poklepać nadmiar wody z liści, ale nie martwimy się o to, aby całkowicie wyschły. Podczas gotowania dodatkowa wilgoć zamieni się w parę i pomoże kotletowi gotować.

Następnym krokiem jest usunięcie środkowego trzpienia. Odkrywamy, że najłatwiej to zrobić, aby złożyć liść na pół i użyć palców, by wyrwać łodygę. Powinien bardzo łatwo oddzielić się od liścia. Jeśli to nie działa, spróbuj ustawić kilka liści na desce do krojenia i za pomocą noża wyciąć pędy środkowe.

Uratuj te łodygi! Sądzimy, że smakują jak skrzyżowanie selera i brokułów i świetnie smakują na ruszcie. Jeśli nie możesz ich użyć w tym, co właśnie gotujesz, odłóż je do lodówki na kolejną noc.

I wreszcie, dostajemy się do zabawnej części!

Połóż kilka wyszczerbionych liści na sobie i pokrój w długie wstążki – grube lub cienkie, to nie ma znaczenia. Jeśli chcesz krótsze wstążki, pociąć stos na pół wzdłuż, a następnie pokroić wstążki w poprzek. Trzymaj stos ręką bez cięcia w pozycji pazurów, aby utrzymać warstwy na miejscu i pracuj w kilku seriach, aby nie próbować zbyt szybko wyciąć.

W ten sposób przygotujesz każdą zieloną liściastą zieleń, jak jarmuż lub szpinak. Może czuć się jak dużo pracy tylko dla jednego składnika, ale zawsze uważamy, że idzie szybciej niż nam się wydaje. Dodatkowo, jest coś niezmiernie satysfakcjonującego w zmniejszaniu dużej ilości niezręcznych pęczków liści w schludną misę z wstążkami gotowymi do gotowania!

Czy w ten sposób przygotowujesz swoje zielone warzywa, czy też masz inną metodę? Proszę Podziel się!

Związane z: Chard, Kale i szpinak: co zrobić z Hearty Greens

(Zdjęcia: Emma Christensen dla Kitchna)