Kawa jest częścią regularnych procedur dla wielu twórców – w szczególności pisarzy. Również kawiarnie są preferowanymi miejscami do pracy, ponieważ hałas otoczenia w kawiarniach okazuje się sprzyjać kreatywnemu poznaniu.

Filiżanka kawy może poczuć się jak kickstart do twórczego procesu i pomóc nam w kreatywny przepływ. Ale w jaki sposób kawa i kreatywność są naprawdę połączone?

Jak kawa wpływa na mózg

Niektóre badania pokazują, że wbrew powszechnej opinii kawa może hamować kreatywność. Kiedy pijemy kawę, kofeina trafia do mózgu, a kiedy mózg jest aktywny, neurony strzelające wytwarzają produkt uboczny o nazwie adenozyna. Kiedy poziom adenozyny wzrośnie, jest to wskazówka twojego mózgu, że czas zrobić przerwę, w którym to momencie stajesz się senny.

Kofeina blokuje receptory adenozyny, dzięki czemu czujesz się czujny i jesteś na szczycie gry nawet wtedy, gdy twój mózg zwykle trochę zwolnił. Z tego powodu kawa nie tylko zwiększa naszą energię i powstrzymuje nas od senności, ale pomaga także w koncentracji. Właśnie dlatego, gdy pijemy kawę przed pracą, czujemy, że możemy skupić się i załatwić sprawy.

Kawa i kreatywność

Jak pisała Maria Konnikova w Nowojorczyk artykuł analizujący naukę kryjącą się za kawą i kreatywnością: “Twórcze spostrzeżenia i pomysłowe rozwiązania często pojawiają się, gdy przestajemy pracować nad konkretnym problemem i pozwalamy naszemu umysłowi przejść do czegoś niezwiązanego ze sobą.” Ponieważ kawa pozwala nam się skupić, oznacza to, że nasze umysły z kofeiną nie mają możliwości błądzenia.

Spójrzmy jednak na listę prania kreatywnych osób, które włączyły poważny rytuał kawowy do codziennej rutyny i wydaje się, że w jakiś sposób, podczas gdy kawa może nie pomagać w błądzeniu umysłu, to na pewnym poziomie odgrywa ona rolę w twórczości proces.

Kawa i pisanie

Aby być kreatywnym, musimy pozwolić naszym umysłom wędrować, ale kiedy to zrobiliśmy i mamy pomysły, które musimy wykonać, kawa może odegrać istotną rolę w pomaganiu nam skupiać się na tych pomysłach i wprowadzać je w czyn..

Może dlatego kawa zawsze była takim ulubionym napojem pisarzy; lubimy pozwalać naszym umysłom wędrować, ale w pewnym momencie musimy umieścić pióro na papierze (lub palcach na klawiaturze, w zależności od przypadku) – a kiedy to zrobimy, chcemy skupić się na zadaniu przed nami, więc sięgamy po filiżankę kawy.

Kawa i alkohol

Jest to również dobre wyjaśnienie, dlaczego wiele osób opowiada się za twórczą kombinacją alkoholu i kawy. Kieliszek wina lub butelka piwa relaksuje i sprawia, że ​​jesteś mniej skoncentrowany na swoim otoczeniu; twój umysł może swobodnie wędrować. Po tym, jak te nowe pomysły przyszły do ​​ciebie i chcesz coś z nimi zrobić, kolejna kieliszka wina lub piwa nie wystarczy, ale kawa będzie. Innymi słowy: Alkohol pomaga podsycać pomysły, a kawa pomaga z nimi zrobić.

Rytuał kawy

Kiedy patrzymy na kawę i kreatywność, ważne jest, aby pamiętać, że kawa to coś więcej niż tylko napój; dla wielu z nas jest to rytuał, a rytuał może być istotną częścią zachęcania do kreatywności. Więc chociaż działanie kofeiny może nie pomagać umysłem wędrować, rytuał ustawiony codziennie (powiedzmy, w tym przypadku, kawa i pisanie) może również być istotną częścią twórczej praktyki.

Chcesz pomóc napędzać swoją kreatywność? Idź na spacer, zrób coś spontanicznego, odłóż na bok czas na zrobienie czegoś nowego, zejdź ze smartfona, użyj wyobraźni, przeczytaj lub porozmawiaj z kimś na temat, o którym nic nie wiesz.

Gdy te soki już się wypłyną i będziesz gotowy coś z nimi zrobić, nalej sobie filiżankę kawy i zacznij. Kto wie, co stworzysz.