Z okazji Dnia Ziemi uważamy za stosowne poświęcić w tym tygodniu wkład Cheesemonger do jednego z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu spożywczego i jego związku z serami. Czym jest ser organiczny i czy jest on koniecznie lepszy?

Możesz być zaskoczony tym, że na rynku nie ma zbyt dużo organicznego sera. Lub, dokładniej, niewiele atestowany organiczny ser tam. I to jest ciągle podstępna luka w kwestii terminu “organiczny”.

Wejdź do dowolnego sklepu delikatesowego lub delikatesowego i prawdopodobnie znajdziesz Horizon Organic cheddar lub Organic Valley swiss. Czy te kliny są automatycznie inteligentnymi zakupami z powodu ich statusu ekologicznego? Oczywiście jest to pytanie retoryczne, ponieważ te “przemysłowe organiczne” marki są wszędzie; antyteza twoich producentów sera ma i pop.

Bardziej dyskusyjna dyskusja dotyczyłaby charakteru certyfikacji ekologicznej i tego, dlaczego niektórzy producenci sera są certyfikowani, a niektórzy nie. Sprawdź stronę internetową USDA, aby uzyskać pełną informację na temat całego procesu, ale w skrócie, aby być organicznym, produkt musi być certyfikowany przez stronę trzecią, a produkt musi spełniać określone wytyczne. Po poważnych rundach (i latach) testów, dalszych działań i dokumentacji producent może uzyskać oznakowanie ekologiczne, jeśli jego produkt jest wolny od nawozów, hormonów, pestycydów i antybiotyków. Zwierzęta muszą mieć dietę całkowicie organiczną, a jeśli są na trawie, ziemia musi być również traktowana organicznie.

Częściej niż nie, posiadanie ich produktu ekologicznego nie jest priorytetem dla małego rolnika. Certyfikacja ekologiczna jest kosztowna i obszerna, z dużą ilością biurokracji. I pamiętaj, że określenie “organiczny” nie jest stwierdzeniem parasolowym, które uznaje wszystko za “dobre”, które należy do jego definicji. Na przykład nie odnosi się do warunków życia zwierząt. Tylko dlatego, że krowa spożywa organiczne ziarno, nie oznacza, że ​​nie ma partii paszy bez dostępu do pastwiska. I odwrotnie, fakt, że produkt mięsny mówi, że zwierzę było “wypasane na pastwisku” lub “karmiony trawą”, nie oznacza, że ​​trawa nie była traktowana nawozami ani innymi trudnymi, nietrwałymi chemikaliami..

Jak więc mieć większą pewność w wyborze żywności? Czy można ufać żywności ekologicznej? Najlepszym rozwiązaniem, jakie znaleźliśmy, jest poznanie swojego sprzedawcy lub jeszcze lepiej znać producenta. Zadawaj pytania, a nie retoryczne.

(Zdjęcie: Flickr member quinn.anya na licencji Creative Commons)