Henry David Thoreau namawiał nas, abyśmy żyli głęboko i wysysali cały szpik życia. Cóż, jestem tutaj, by nakłonić cię do ssania pieczonego szpiku kostnego! Poważnie, to jeden z najsmaczniejszych, tanich produktów spożywczych, które możesz przygotować.

Szpik kostny jest wspaniałym źródłem białka i bogatym w tłuszcze jednonienasycone – dobre tłuszcze. Legenda głosi, że królowa Wiktoria jadła codziennie szpik. Chociaż nie była chuda, przeżyła 81 lat.

Anthony Bourdain mówi, że chce, aby następujący przepis był jego ostatnim posiłkiem:

Pieczony szpik kostny i sałatka z pietruszki

Składniki:

12 cali trzy cala (7 1/2 centymetra) cielęcy marrowbone
1 pęczek pietruszki płaskorzeźbowej, liście zbierane z łodyg
2 szalotki, obrane i bardzo cienkie plasterki
2 łyżki stołowe (30 gramów) kaparów
2 łyżki stołowe (30 ml) oliwy z oliwek extra-virgin
Sok z 1 cytryny
Gruba sól morska
Świeżo zmielony czarny pieprz
Tosty z chleba, do serwowania

Procedura:

1. Przygotuj kości: umieść kości w żaroodpornej patelni lub brytfannie; umieścić w piecu o temperaturze 450 ° F (230 ° C). W zależności od grubości kości pieczenie powinno trwać około 20 minut. Szukasz luźnego i dającego szpik, ale szpiku, który jeszcze się nie rozpłynął.

2. Przygotuj sałatkę z pietruszki: Podczas pieczenia kości lekko posiekaj natkę pietruszki i wymieszaj z szalotkami i kaparami. Tuż przed podaniem, ułóż sałatkę z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny; sól i pieprz do smaku.

3. Podawać potrawę: nie należy całkowicie przyprawiać tego dania przed podaniem; niech kolacja zrobi przyprawę w ostatniej chwili. Aby zjeść, zeskrobać szpik z kości na grzankę; przyprawić go grubą solą morską. Na wierzch ułożyć szczyptę sałatki z pietruszki; jeść natychmiast.

(Zdj .: Press Democrat | Recipe: Fergus Henderson)