Farro to starożytne ziarno. W rzeczywistości jest to najstarsze ziarno i uważa się, że wszystkie inne ziarna pochodzą z niego. To był codzienny podstawowy w dietach starożytnych Rzymian, a także ludzi na Morzu Śródziemnym i na Bliskim Wschodzie. Ponieważ jednak jest trudny w uprawie i ma niską plon, prawie wyginął. Obecnie uprawiana jest głównie w regionie Mugello w Toskanii. Obecnie jest coraz bardziej popularny wśród osób dbających o zdrowie, jak również w ekskluzywnych restauracjach. Jest dość bogaty w białko, błonnik, witaminy z grupy B i ma bardzo niską zawartość glutten, co jest dobre dla osób z alergią na glutten.

Podobnie jak orkisz, banatka i jęczmień, farro ma orzechowy smak i teksturę do żucia. Jest świetny w zupach, ponieważ nie jest mulisty, nawet jeśli jest przegotowany i sam w sobie jest doskonały jako podstawa sałatki lub przystawki. Jego unikalna konsystencja sprawia, że ​​jest to miły kontrast dla praktycznie każdego warzywa, orzecha lub suszonych owoców. Spróbuj podrzucić pokrojone pomidory i oliwki Kalamata, garść świeżych ziół i skropić oliwą z oliwek i czerwonym winem lub octem balsamicznym. Połącz ją z prażonymi orzeszkami pinii i prądy lub grillowanym bakłażanem lub prażonym kabaczkiem.

Farro może być nieco trudny do wyśledzenia, ale dobrym miejscem na rozpoczęcie jest każdy sklep ze zdrową żywnością lub dobrze zaopatrzony rynek włoski..