Spowiedź: próbujemy dzielnie walczyć z awersją do otrąb pszennych. Dzięki zbyt wielu kontaktom z gęstymi, pozbawionymi smaku babeczkami z otrębów domowej w naszych młodszych latach, jest to zdecydowanie trudna bitwa (przepraszam, mamo!).

Ale jesteśmy nieustraszonymi kucharzami i chcemy być przekonani! Jak korzystać z otrębów pszennych podczas gotowania?

Otręby pszenne pochodzą z gęstego, zewnętrznego kadłuba ziarna pszenicy i są produktem ubocznym wytwarzania mąki pszennej. Otręby są niezwykle bogate w błonnik i białko i mają bardzo mało tłuszczu. Dodaje słodkiego orzechowego posmaku do wypieków, choć osobiście czujemy, że jego zbyt duża ilość może sprawić, że potrawa smakuje gorzko (nie wspominając już o pewnych niepożądanych działaniach żołądkowo-jelitowych, które wyślą cię do łazienki!). Powinien być przechowywany w lodówce, aby zapobiec zbyt szybkiemu zjełczeniu.

Jeśli jesteś taki jak my i próbujesz ponownie trenować, aby lubić otręby pszenne, zalecamy rozpoczęcie od małych. Spróbujemy najpierw posypać łyżeczką mąkę owsianą, a potem przepracować drogę, by zastąpić otręby mąką w pieczywie. W końcu spróbujemy jednego z tych przepisów:

• Pełnoziarniste imbirowe bułeczki z gruszką od Farmgirl Fare
• Całe naleśniki z pszenicy otrębowej od Spry
• Alternatywne ciasteczka z rodzynkami owsiane (z otrębami) z Epicurious

Jak polecasz korzystanie z otrębów?

Związane z: Co zrobić z mąki pełnoziarnistej?

(Zdjęcie: Farmy Purcell Mountain)