Jeśli jadłeś czereśnie w zimie, kiedy owoce z południowej półkuli docierają na północ, wiesz, że czereśnie są najsłodsze w sezonie, zjedzone przez garstkę tak blisko sadu, jak tylko ci się to uda. Dla miłośników wiśni lipiec jest najsłodszym miesiącem. A z powodu odkrycia nowej wiśniowej odmiany, stała się jeszcze słodsza.

(Image credit: Stemlit)

Wszyscy wiemy, jak zwykła czerwona wiśnia je: najpierw skóra jest napięta, napięta lub miękka w zależności od odmiany i świeżości owocu, potem pęd soku, który nieuchronnie plami twoją koszulę, potem słodko-cierpki smak, czyste lato na języku . Jako konsumenci często nie widzimy, że czerwone wiśnie pochodzą z różnych odmian. Wraz z nadejściem sezonu, różne drzewa osiągają odpowiednie wartości szczytowe, więc chociaż możemy myśleć, że kupujemy tylko ciemne, soczyste wiśnie, to naprawdę otrzymujemy różne odmiany tej samej odmiany. Czereśnie Dark Bing są często nieodróżnialne od wiśni Selah® i Tieton® dla niewytrenowanych oczu, a jaśniejsze Sweetheart i czereśnie Van, choć wyraźnie różnią się smakiem, mogą nie wydawać się tak różne od siebie, jeśli nie porównujemy ich obok siebie. Jako wiśniożercy, większość z nas nie wie, aby szukać wiśni Benton® w sposób, jaki znamy, aby znaleźć jabłko Pink Lady®. (Te znaki towarowe? To, w jaki sposób ludzie, którzy starannie majstrowali przy genetyce drzewa owocowego, aby uzyskać odpowiedni kształt i smak, mogą zagwarantować, że inni hodowcy utrzymają ścisłe, rosnące standardy.)

Wiemy jednak, że istnieją również tak zwane żółto-wiśniowe odmiany – z których najczęstszą jest wiśnia Rainier, która jest zazwyczaj maślaną żółtą, rumieniącą się z brzoskwinią i różowawymi kolorami. Rainier, nazwany na cześć góry o wysokości ponad 14 000 stóp w Waszyngtonie, został opracowany przez hodowlę dwóch bardzo słodkich odmian wiśni. Rainery są znacznie słodsze niż czerwone wiśnie; jeśli chcesz rozmawiać o Brixie, czyli o skali naukowej, której używają producenci owoców do mierzenia słodyczy (i odpowiada w przybliżeniu odsetkowi cukru, który owoc zawiera), czerwone czereśnie na ogół mieszczą się w zakresie od 17 do 20 linii Brix, podczas gdy żółte wiśnie są często bliższe do zakresu od 19 do 23 Brixa. Ale nowa czereśnia Skylar Rae®, która wygląda podobnie do Rainiera, ale jest ogrodniczą naprawdę trzecią kategorią wiśni, może ważyć nawet 32 ​​Brixa. To słodka, słodka wiśnia.


Ale kiedy Ośrodki zadzwoniły do ​​żłobka, aby uzyskać pomoc w identyfikacji wiśni, dowiedzieli się czegoś interesującego: Nikt nigdy wcześniej nie widział takiego drzewa. Nikt nie jadł tak słodkich owoców, ani nie widział wiśni o tak charakterystycznych pasiastych oznaczeniach.


Czereśnie Skylar Rae®, które zwykle mają od 22 do 25 linii Brix, nie istniały długo. Ale w przeciwieństwie do wielu swoich konkurentów, nie były one hodowane przez naukowców zajmujących się produkcją. Jak mówią ich odkrywcy, ich historia jest niepokalaną koncepcją wiśniowego świata.

(Źródło zdjęcia: Skylar Rae)

W 2004 r. Hodowcy czereśni Kim i Troy Toftness opłakiwali utratę pierwszej córki, Skylar Rae, u której zdiagnozowano rzadki stan naczyniowy jako niemowlę i która zmarła w wieku zaledwie 49 dni. To była długa zima; Szkolili się, aby znaleźć szczęście w najmniejszych chwilach. Kiedy zobaczyli tęcze, to Skylar Rae przywitała się. Nie byli pewni, jak by się wyleczyli.

Następnego lata Troy zauważył jedno drzewo w ich czerwonym wiśniowym sadzie, które produkowało żółte czereśnie nakrapiane głębokimi różowo-pomarańczowymi plamami – czasem znak czerwonych wiśni, które po prostu nie dojrzewają. Wysłał swojego tatę, Jacka, który troszczył się o sady Toftness, żeby go pokroić, ale kiedy jego tata przybył tego dnia, tęcza przecięła niebo – znak, w ich rodzinie, że Skylar Rae tam była. Jack się zatrzymał. Zamiast tego Jack posmakował czereśni i był zaskoczony, gdy odkrył, że mają niezwykle napiętą skórę, z jędrnym, prawie przezroczystym ciałem. I były słodsze niż jakakolwiek wiśnia, jaką kiedykolwiek jadł.

(Image credit: Stemlit)

Ale kiedy Ośrodki zadzwoniły do ​​żłobka, aby uzyskać pomoc w identyfikacji wiśni, dowiedzieli się czegoś interesującego: Nikt nigdy wcześniej nie widział takiego drzewa. Nikt nie jadł tak słodkich owoców, ani nie widział wiśni o tak charakterystycznych pasiastych oznaczeniach. Podczas gdy drzewa są często krzyżowane w sadzie z określonych powodów, nikt nie miał pojęcia, jak powstała ta konkretna wiśnia. Ale wiedzieli, że prawdopodobnie mogliby to sprzedać. I wiedzieli, że ponieważ ich słodycz sprawiła, że ​​ludzie się uśmiechają, sprzedają ją pod nazwą Skylar Rae.

W ciągu następnej dekady Troy i Kim pracowali nad wprowadzeniem wiśni na rynek, sadząc 400 drzewek z tego pierwszego drzewa matki, a następnie kolejne 450 akrów z tych pierwotnych 400 drzew. Obecnie drzewa produkują rocznie około 80 000 (15 funtów) kartonów wiśni, czyli małych ziemniaków dla stanu Waszyngton. Ale jeśli jesteś we właściwym miejscu we właściwym czasie, możesz je zobaczyć w sklepie spożywczym, z napisem “Skylar Rae®” na etykiecie – pewny znak, że znalazłeś czyste złoto u dołu tej przysłowiowej tęczy.