Ilekroć mam więcej świeżych ziół niż mogę sobie wyobrazić – czy to zioła z mojego maleńkiego ogrodu kontenerowego na moim balkonie, czy duża paczka ze sklepu spożywczego – bez wątpienia robię pesto. W zeszłym tygodniu zrobiłem pesto szałwii i tymianku, aby uzyskać uchwyt na mój nadmiar. Potem zamroziłem je na makaron, rybę, kurczaka, a nawet po prostu dobry chleb za każdym razem, gdy pojawia się pragnienie. Ale nie zamrażam pesto tak, jak większość ludzi mówi (w tacach na kostki lodu). Mam metodę, o której całym sercem wierzę, że jest lepsza.

(Źródło zdjęcia: Christine Han)

Zamroź Pesto, abyś mógł wyjść z tego, czego potrzebujesz

Problem z metodą tacy na kostki lodu polega na tym, że zamrożone kostki pesto mają dokładnie taki sam rozmiar. Jasne, może to nie jest problem, kiedy robisz duży garnek z makaronem i po prostu łapiesz garść kostek. Ale co, jeśli potrzebujesz tylko pół kostki, aby rozmrozić i zsypać na swojej kanapce? A co, jeśli chcesz trochę zjeść na zupie? Jako dwójka domowa spotykam wiele okazji, gdy cała kostka pesto to za dużo.

Zamiast tego złapam niewielki blachę do pieczenia (taką jak patelnia z ćwiartką, a nawet tacę w moim piecu tostera) i wyrównuję ją papierem woskowym lub pergaminowym. Narzucam na nią świeżo wykonane pesto i rozprowadzam je równomiernie, aby mieć około 1/4 cala grubości. Następnie delikatnie wciskaję kolejny kawałek wosku lub pergaminu na rozproszone pesto i umieszczam w zamrażarce na kilka godzin, aby się ukoił. Po zamrożeniu umieszczam arkusz pesto w małej woreczku z zamrażarką, etykietuję i umieszczam w zamrażarce. Kiedy potrzebuję pesto, wyciągam torebkę i odrywam tyle, ile potrzebuję. Plus, pesto rozmraża się bardzo szybko, ponieważ jest to cienki arkusz zamiast gęstej kostki.

Uzyskaj przepis: Jak zrobić Perfect Pesto za każdym razem