Wiesz, że ciasto francuskie, ciastko filo i ciasto to podstawa wielu słodkich deserów, ale te wszechstronne ciasta są dobre na wiele więcej. W rzeczywistości jednym z moich ulubionych sposobów ich użycia są pikantne przekąski i przekąski, od ptysiowych serków francuskich po świeżą kukurydzianą galettes. Mrożone ciasto to mój sekret bezkompromisowych spotkań w ostatniej chwili z przyjaciółmi i rodziną.

Ale te ciasta, choć podobne, nie są sobie równe. Możesz pomyśleć o cieście francuskim, filo i ciastku jako wymienne, ale każdy ma odrębne cechy, które ją wyróżniają. Oto, co powinieneś wiedzieć, w tym najlepsze sposoby użycia dowolnego ciasta, które masz schowane w zamrażarce.

Czy znasz swoje ciasto??

Czy szukasz delikatnych, maślanych warstw? A może chcesz mieć masę, ale bardziej istotne warstwy? Z drugiej strony może być tak, że chrupiące i łuszczące się to, czego szukasz. W każdym przypadku istnieje mrożone ciasto dla ciebie.

Zacznij tutaj: Jaka jest różnica między phyllo a ciastkiem francuskim?

Jak zrobić sake z ciasta francuskiego

(Źródło zdjęcia: Emma Christensen)

Ciasto francuskie

Co to jest: Ciasto francuskie, lub pâte feuilletée po francusku składa się tylko z masła, mąki i wody. W formie zamrożonej wygląda bardzo podobnie do ciasta na ciasto. Ale to, co wyróżnia to ciasto, to to, że wypieka się w trakcie pieczenia. Dzieje się tak dlatego, że ciasto z ciasta francuskiego składa się z naprzemiennie ułożonych warstw ciasta i masła (w których ciasto ma masło włożone do ciasta).

Jak tego użyć: Sięgaj po ciasto francuskie, gdy chcesz mieć łuszczone, przewiewne warstwy. Uwielbiamy go za obroty, pieczone Brie, słomki do sera, palmiery i pikantne tarty.

Przepisy na zakąski z ciasta francuskiego

 • Pieczony Burak i Rzepa Galette
 • Jak zrobić sake z ciasta francuskiego
 • Ciasto francuskie z kieszenią samosa
 • Jak zrobić pieczone brie w ciasto francuskie

Ser kozi tarty z pieczonymi bakłażanem, cukinią i karmelizowaną cebulą

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

Phyllo Dough

Co to jest: Czasami określany jako filo, phyllo oznacza “liść” w języku greckim. Podobnie jak ciasto francuskie, składa się z cienkich warstw ciasta, ale w odróżnieniu od maślanego odpowiednika, phyllo zawiera bardzo mało tłuszczu. Oznacza to, że podczas pieczenia, warstwy stają się bardzo ostre i łuszczące się.

Jak tego użyć: Sięgnij po pudełko ciasta filo, znalezione w sekcji zamrażarki i sprzedawane w płaskich kwadratach lub bułkach, kiedy będziesz ściskać te chrupiące, kruche warstwy ciasta. Działa najlepiej jako podstawa lub skorupa na tarty lub na tradycyjne dania kuchni greckiej, takie jak baklava lub spanakopita.

Przepisy na przystawkę z ciasta Phyllo

 • Ser kozi tarty z pieczonymi bakłażanem, cukinią i karmelizowaną cebulą
 • Cygara Feta i Olive Phyllo
 • Karmelizowana cebula i tarta fyllo
 • Chard i Feta Phyllo Bundt

Świeża kukurydziana galette z cukinią, tymiankiem i kozim serem

(Image credit: Brie Passano)

Ciasto

Co to jest: Ciasto do ciasta jest bardzo podobne w kompozycji do ciasta francuskiego, a nawet wygląda podobnie w postaci zamrożonej. Ale w przeciwieństwie do ciasta francuskiego lub ciasta filo, ciasto na ciasto nie ma warstw. To nie znaczy, że nie jest świetne! To jest! Jest maślany, delikatny i zawsze lekko łuszczący się – po prostu nie podskakuje jak ciasto francuskie lub ma wiele ultracienkich, łuszczących się warstw, takich jak ciasto filo.

Jak tego użyć: Jeśli robisz rustykalną galette, ręczne ciasta lub ładną tartę z lukrem, to ciasto na ciasto jest właściwym wyborem.

Przepisy na zakąski z ciastem

 • Cebula i Grzyb Tart
 • Świeża kukurydziana galette z cukinią, tymiankiem i kozim serem
 • Kurczak Empanadas