Tłuszcz, szczególnie olej, jest niezbędnym składnikiem podczas pieczenia żywności. Bez tego nie otrzymalibyście tej ślicznej, brązowej karmelizacji, która sprawia, że ​​pieczone warzywa są tak niesamowite. Jest tak wiele różnych odmian, a wybór w sklepach wydaje się być coraz większy – więc, który olej powinien być używany do pieczenia dla bezpieczeństwa i smaku?

Zrozumieć punkty dymu

Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważne jest, aby zrozumieć podstawy dymu oleju. Jeśli wcześniej nie słyszałeś o tym terminie, to po prostu brzmi – punkt, w którym olej zaczyna palić i palić. Jeśli kiedykolwiek zostawiłeś patelnię z olejem nad gorącym palnikiem na minutę zbyt długo i zauważyłeś dym wydobywający się z kuchenki, widziałeś to w akcji.

Dlaczego więc dym jest ważny? Jest kilka powodów. Po pierwsze, gdy olej zostanie ugotowany poza punktem dymnym, może nadać mu przypalony lub gorzki smak. Poza tym, gdy olej jest gotowany poza jego dymem, tłuszcze się psują, a niektóre wartości odżywcze tłuszczu są zagrożone.

Miejsca dymu w tłuszczach i olejach kuchennych są bardzo zróżnicowane i mają duży wpływ na udoskonalenie (lub jego brak). Rafinowane tłuszcze i oleje, takie jak ghee, rzepak i oliwa z oliwek (oznaczone jako dziewicze lub lekkie), mają wyższą temperaturę dymu niż nierafinowane oleje, takie jak oliwa z oliwek extra virgin.

Jak pieczeć jakiekolwiek warzywa

(Źródło zdjęcia: Faith Durand)

Dla tłuszczu i Smak podczas smażenia, wybierz oliwę z oliwek lub ghee

Dla warzyw, kurczaków i niemal wszystkiego, oliwy z oliwek i ghee są naszymi pierwszymi wyborami do pieczenia w temperaturach powyżej 400 ° F. Nie tylko pomagają w przyrządzaniu potraw o chrupkości, której pragniesz, ale każdy z nich nadaje swój niepowtarzalny smak, którego nie dostajesz z neutralnych olejków, takich jak nasiona winogron lub rzepak.

  • Oliwa z oliwek: Podczas gdy punkt dymu oliwy z oliwek (jest nieco niższy niż nasza standardowa temperatura palenia 425 ° F, to wciąż jest to solidny wybór (i aromatyczny) do pieczenia, dotyczy to zarówno extra-virgin (dokładny punkt dymu tej odmiany zależy w dużej mierze od jakości, ale średnio około 425 ° F) i oleju oznaczonego jako “virgin” lub lekkiej oliwy z oliwek, która jest bardziej wyrafinowana i ma wyższy punkt dymienia.
  • Ghee: Chociaż nie jest to olej, ghee, rodzaj klarowanego masła, z którego usunięto wodę i mleko, jest doskonały do ​​pieczenia. Ma stosunkowo wysoką temperaturę dymu (ponad 450 ° F), co czyni go dobrym wyborem do gotowania na gorąco. Nadaje również delikatny maślany smak temu, co w nim gotujesz. Spróbuj na następnym pieczonym kurczaku.

Więcej o Ghee

  • Co to jest Ghee?
  • Jak zrobić oczyszczone masło i ghee

Olej kokosowy: smaczny, ale nie do pieczenia w wysokiej temperaturze

Jeśli smak jest tym, czego szukasz, byłbym niedbały, nie wspominając o oleju kokosowym. Ma ciepły, orzechowy smak i jest wspaniały do ​​gotowania. Olej kokosowy ma niską temperaturę dymu około 350 ° F, więc dla bezpieczeństwa sugeruję stosowanie niższej temperatury pieca z tym olejem.

Bryant Terry’s Fresh Herb Roasted Potatoes

(Źródło zdjęcia: Melissa Ryan)

Aby uzyskać bardziej łagodny smak, sięgnij po neutralny olej

Czy naprawdę nie obchodzi cię zapach oliwy z oliwek na twoim jedzeniu? W porządku. Zamiast tego sięgnij po bardziej łagodny, neutralny olej spożywczy, taki jak warzywa, rzepak lub olej z pestek winogron. W ten sam sposób powleka potrawy, pomagając im równomiernie gotować i wychodząc z pieca z marzycielskimi karmelizowanymi krawędziami, bez nadawania dodatkowego posmaku.

Zaoszczędź drogie oleje na mop i dressing

Być może niedawno spadłeś na głowę za butelkę drogiej oliwy z oliwek, oleju z awokado lub jakiegoś fantazyjnego oleju z orzechów, i rozważasz użycie go z kolejną porcją pieczonych warzyw. Wstrzymaj się.

Piękno tych olejków ma delikatny smak. Niestety, bardziej odważne smaki pieczonej żywności mają tendencję do przesłonięcia tych rodzajów olejów. Zamiast tego, zachowaj je, żeby zanurzyć chleb, skropić zupę, połączyć winegret. Lub jeszcze lepiej, myj je na jedzenie, gdy wyjdzie z pieca.