Uwielbiam ostre potrawy tak samo jak następna osoba, ale pracuję z ostrą papryką? Nie tak zabawne. Wiele razy zdarzało mi się kroić serranos lub habaneros na salsę lub małe tajskie chilli na curry lub smażyć i cierpieć z powodu piekących palących się palców, gdy wchodzą w kontakt z olejkami w papryce. I nawet nie zaczynaj mnie od czasu, gdy przypadkowo przetarłem oczy!

Oto kilka prostych sposobów na złagodzenie tych kłujących dłoni po tym, jak zetknęły się z działaniem oleju z chili.

Po pierwsze, pamiętaj, że najlepszą prewencją dla rąk z gorącym pieprzem jest używanie rękawiczek. Podczas gdy utrzymują one olejki z chili i kapsaicynę na rękach, rękawice będą również łatwym przypomnieniem, abyś nie dotykał twarzy ani, co gorsza, oczu ani kontaktów.

Więcej o papryce: Przewodnik po pospolitych ostrych paprykach

Ale jeśli zapomniałeś założyć rękawiczki lub nie masz ich w pobliżu, oto nasze ulubione lekarstwa na palące palce.

Jaka jest różnica między zwykłą oliwą z oliwek a oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia

(Źródło zdjęcia: Kelli Foster)

1. Olej

Olej pomaga rozpuszczać oleje z gorącego chili. Niektórzy twierdzili nawet, że pocieranie rąk tylko odrobiną warzyw lub oliwy z oliwek (ale niewystarczające, aby ręce stały się śliskie) przed pocięciem papryki pokryje je na tyle, aby zapobiec powstawaniu użądlenia..

Czytaj więcej: Hot Pepper Hands: Łatwy sposób na powstrzymanie poparzenia

2. Mydło do naczyń

Wiele mydełek do naczyń może rozpuszczać oleje i jest bardziej skuteczne niż zwykłe mydło do rąk. Sięgnij po to, aby umyć ręce po pokrojonym w kostkę pieprzu.

3. Alkohol

Olej z chili i kapsaicyna są bardziej rozpuszczalne w alkoholu niż w wodzie, więc dobre rozlanie alkoholu lub nawet wysokowartościowa wódka jak alkohol może pomóc w jej zmyciu.

Jaka jest różnica między jogurtem zwykłym a greckim?

(Źródło zdjęcia: Christine Gallary)

4. Całe mleko lub jogurt

Teoria ta jest taka, że ​​papryka chili jest również bardziej rozpuszczalna w tłuszczach i olejach niż w wodzie. Podczas gdy niektórzy twierdzą, że jest to miejska legenda, inni ją przeklinają! Mocz ręce w mleku lub jogurcie, aż uczucie pieczenia się zatrzyma.

5. Słabe rozwiązanie wybielacza

W odcinku Dobre jedzenie, Alton Brown mówi: “Nawiasem mówiąc, kapsaicyna, ognista mieszanka w chilis, będzie trzymać się palcami przez wiele godzin zamieniając ręce w broń chemiczną.Możesz zapobiec temu przez noszenie rękawic winylowych lub lateksowych.Możesz czasami od czasu do czasu zanurzyć palce Pięć-do-jednego roztworu wody i wybielacza podczas pracy.Bleach zamieni kapsaicynę w rozpuszczalną w wodzie sól, która następnie spłukuje. Całkiem fajnie, co? ”

6. Pasta do pieczenia sody

Zrób grubą warstwę sody oczyszczonej i wody i nałóż ją bezpośrednio na ręce. Pozostawić do momentu wyschnięcia przed zmywaniem.

Jaka jest Twoja metoda na ukojenie rąk, które spłonęły olejem z chili? Proszę Podziel się!